Mogłoby się wydawać, że takie modele należą już do zamierzchłej przeszłości i nie budzą żadnego zainteresowania na rynku. Okazuje się jednak, ze telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą wciąż są poszukiwane, a nawet ponownie stają się modne. Wynika to z kilku zalet, jakie niewątpliwie mają te modele. Opisujemy je w dzisiejszym poradniku i podpowiadamy, czy wciąż warto kupić komórkę z tradycyjną klawiaturą qwerty.
Telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą są przeznaczone przede wszystkim dla seniorów oraz osób, które są bardzo przyzwyczajone do tradycyjnej metody wpisywania tekstu czy numeru. Klasyczną klawiaturę qwerty znajdziemy więc głównie w modelach charakteryzujących się prostotą obsługi. Klawisze są w nich dostatecznie duże, dzięki czemu osoby starsze i mające problemy ze wzrokiem bez problemu znajdują potrzebne przyciski.
Okazuje się jednak, że po telefony komórkowe z fizyczną klawiaturą chętnie sięgają także biznesmeni. Przykładem są tutaj wciąż bardzo popularne modele marki BlackBerry, których znakiem rozpoznawczym są właśnie klawisze w układzie qwerty.
Bez wątpienia największym atutem takich modeli jest prostota obsługi. Wpisywanie tekstu, np. wiadomości SMS czy e-maila, jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż w przypadku klawiatury cyfrowej. W wielu telefonach wciąż irytującym problemem jest nieprecyzyjna funkcja dotyku, przez co można się łatwo pomylić podczas wprowadzania treści czy wybierania numeru.
Fizyczna klawiatura qwerty umożliwia również swobodne korzystanie z telefonu w rękawiczkach. Problemem nie są też wilgotne palce. Bardzo dużą zaletą jest także możliwość bezproblemowego wpisywania tekstu bez względu na warunki pogodowe – np. w pełnym słońcu.
Telefony z fizyczną klawiaturą są również bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie ekranu. Wyróżniają się prostą, ale niezawodną konstrukcją. Raczej nie występuje w nich znany problem zawieszania się ekranu, co w praktyce oznacza konieczność zresetowania urządzenia.
Pierwsza wada, która dyskwalifikuje takie telefony w oczach wielu użytkowników, to przestarzały design urządzenia. Nie da się ukryć, że telefon z fizyczną klawiaturą qwerty prezentuje się dość archaicznie i trafia w gust wąskiej grupy osób.
Same klawisze fizyczne także nie są niezawodne. Potrafią odmówić posłuszeństwa z powodu np. brudu, który dostał się w szczeliny i blokuje komunikację z procesorem urządzenia. Po kilku latach eksploatacji napisy na klawiszach potrafią się zetrzeć – wówczas korzystanie z telefonu będzie bardzo utrudnione, a dla wielu osób wręcz niemożliwe.
Czy zatem warto? Tak, jeśli jesteś seniorem i nie możesz się przekonać do wirtualnej klawiatury, a przede wszystkim zależy Ci na prostocie obsługi urządzenia. Taki telefon będzie również ciekawym wyborem dla osób, które tworzą dłuższe teksty, np. wiadomości e-mail, a smartfon przez większą część dnia zastępuje im komputer.