Czym jest kierownica pojemnościowa?

Piotr Kowalczyk
14.05.2024

Kierownica pojemnościowa to wcale nie taka nowa technologia stosowana w układach kierowniczych, która wykorzystuje czujniki pojemnościowe do monitorowania obecności rąk kierowcy na wieńcu. Po co? To już wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Czemu służy ta technologia?

Dzięki czujnikom pojemnościowym w kierownicy system może stwierdzić, czy kierowca faktycznie trzyma kierownicę, co ma kluczowe znaczenie w systemach wspomagania jazdy, takich jak autopilot czy inne funkcje jazdy autonomicznej, coraz częściej spotykane we współczesnych pojazdach.

Czujniki pojemnościowe wbudowane w kierownicę mierzą zmiany pojemności elektrycznej, które zachodzą, gdy kierowca dotyka kierownicy. Ludzkie ciało jest przewodnikiem elektrycznym, więc kiedy kierowca ma ręce na wieńcu, pojemność elektryczna w układzie czujników ulega zmianie. To jest rejestrowane przez system, który na tej podstawie określa, czy kierowca faktycznie trzyma kierownicę i czy funkcja jazdy autonomicznej może być dalej włączona.

Chodzi o bezpieczeństwo

Głównym zastosowaniem kierownic pojemnościowych jest zwiększenie bezpieczeństwa. Systemy wspomagające kierowcę, takie jak autopiloty, wymagają, aby kierowca był gotowy przejąć kontrolę nad pojazdem w każdej chwili. Kierownica pojemnościowa pozwala systemowi na stwierdzenie, czy kierowca trzyma ręce na kierownicy, co jest istotne dla bezpiecznego funkcjonowania tych technologii.

Innymi słowy: jeśli system stwierdzi, że kierowca nie trzyma rąk na kierownicy przez określony czas, może wydać ostrzeżenie lub w niektórych przypadkach nawet zatrzymać pojazd na bezpiecznym pasie ruchu. System nie będzie analizować, czy to tylko test lub lenistwo – z założenia uzna, że kierowca mógł po prostu zasnąć, a następnie zainterweniuje, aby zapobiec wypadkowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie