Czytnik linii papilarnych w telefonie – co warto o tym wiedzieć?

Mateusz Nowak
20.09.2021

Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej przełomowe momenty w rozwoju urządzeń mobilnych, to na krótkiej liście z pewnością umieścilibyśmy upowszechnienie czytnika linii papilarnych. Początkowo traktowany w kategorii ciekawostki, dziś jest praktycznie niezastąpiony i trudno byłoby sobie bez niego wyobrazić współczesne smartfony. Co warto wiedzieć o czytniku linii papilarnych? Do czego się przydaje? Sprawdź to w naszym poradniku.

Jak działa czytnik linii papilarnych?

W telefonach stosuje się specjalny skaner, który po przyłożeniu do niego palca rozpoznaje fragment linii papilarnych (a właściwie najbardziej charakterystyczne elementy odcisku palca) i jeśli jest to zgodne z tym, co zostało zapisane na etapie konfigurowania urządzenia, to smartfon zostanie odblokowany.

Czytnik linii papilarnych pełni funkcję bezpieczniejszej alternatywy dla kodu PIN czy znaku graficznego. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że odblokowanie telefonu przez niepowołaną do tego osobę będzie znacznie trudniejsze, co w znacznym stopniu zwiększa poziom ochrony danych.

Każdy telefon wyposażony w czytnik linii papilarnych po pierwszym uruchomieniu poprosi użytkownika, aby skonfigurował tę funkcję. W tym celu należy kilka lub kilkanaście razy przyłożyć palec wskazujący do czytnika – zostanie wykonany obraz, który następnie jest zapisywany w pamięci urządzenia. Cała procedura zajmuje kilka minut i nie warto jej pomijać – zabezpieczenie odciskiem palca jest najskuteczniejszym rozwiązaniem (nie licząc Face ID) chroniącym zawartość telefonu przed nieuprawnionym dostępem.

Rodzaje czytników linii papilarnych

W większości telefonów czytnik linii papilarnych znajduje się na tylnej obudowie, czyli tam, gdzie możemy się go spodziewać. Jest to naturalne miejsce, ponieważ łatwo można sięgnąć do czytnika palcem wskazującym.

Niektórzy producenci, jak zawsze, idą jednak pod prąd, dlatego w wybranych telefonach czytnik linii papilarnych znajduje się na:

  • przedniej części obudowy, a dokładnie pod ekranem,
  • bocznej ramce,
  • wyświetlaczu OLED/AMOLED.

Do czego jeszcze przydaje się czytnik linii papilarnych?

Upowszechnienie czytników spowodowało, że zaczęli je wykorzystywać nie tylko producenci telefonów, ale też dostawcy różnego rodzaju aplikacji. Dziś dzięki czytnikowi linii papilarnych możemy się w mgnieniu oka zalogować na przykład do swojej bankowości elektronicznej, konta maklerskiego, giełdy oraz zatwierdzić płatność. Jest to bardzo wygodne, a przy tym bezpieczniejsze w porównaniu z klasycznym PIN-em.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie