Dlaczego iPhone tak wolno traci na wartości?

Remigisz Szulc
14.08.2023

Dlaczego iPhone tak wolno traci na wartości?Każdy, kto interesuje się rynkiem wtórnym elektroniki użytkowej, łatwo zauważy pewną prawidłowość. Otóż niektóre urządzenia tracą na wartości znacznie wolniej niż inne. Sztandarowym przykładem będą tutaj iPhone’y, czyli smartfony Apple. Nawet kilka lat po premierze telefony amerykańskiego producenta potrafią wciąż kosztować 60% ceny początkowej. Z czego to właściwie wynika? Najważniejsze powody omawiamy w naszym poradniku.

Renoma marki

iPhone to najwyżej ceniona marka na rynku smartfonów. Ma to bezpośrednie przełożenie na ceny nie tylko fabrycznie nowych, ale też używanych urządzeń. Wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup telefonu Apple w okresie premiery, natomiast chętnie spełnia swoje marzenie wybierając smartfon z drugiej ręki – duży popyt powoduje więc wolny spadek cen używanych urządzeń.

Doskonałe opinie

Nawet osoby niesiedzące w systemie Apple przyznają, że iPhone’y dystansują telefony z Androidem pod względem wydajności i przede wszystkim użyteczności. Co ważne, kilkuletni iPhone zwykle działa dużo lepiej niż jego odpowiednik z Androidem na pokładzie, co także wpływa na ceny na rynku wtórnym.

Specyficzna polityka cenowa Apple

Apple to mistrzowski marketing, ale też bardzo agresywne podejście biznesowe. Przykładem na to może być polityka cenowa. W momencie premiery nowej generacji iPhone’ów, firma narzuca oficjalnym dystrybutorom podniesienie cen starszych, wciąż sprzedawanych telefonów.

Mniejsza dostępność iPhone’ów z drugiej ręki

Choć iPhone cieszy się powszechną estymą, to wysoka cena nowych urządzeń powoduje, że nie są one tak popularne jak telefony z Androidem. Mniejsza podaż znajduje odzwierciedlenie na rynku wtórnym, co znów przekłada się na wolniejszy spadek wartości używanych telefonów z jabłkiem na obudowie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie