Dlaczego laptop zwalnia?

Antoni Kwapisz
07.12.2020

Z tytułowym problemem spotkał się chyba każdy posiadacz komputera przenośnego. Bez względu na to, jak wysokiej klasy jest laptop, zwykle po około 2-3 latach użytkowania zauważamy wyraźne spowolnienie jego pracy. Dłużej się uruchamia, otwarcie poszczególnych programów zajmuje więcej czasu, okresowo pojawiają się chwile zawieszenia całego systemu. Co może być tego przyczyną? Dlaczego laptop zwalnia? Najbardziej prawdopodobne źródła problemu opisujemy w naszym poradniku.

Przepełniony dysk twardy

Warto zacząć od tego, bo zapchany dysk twardy zawsze mocno spowalnia pracę komputera. Jeśli potrzebujesz dużej ilości miejsca na dysku i musisz mieć mnóstwo danych zawsze pod ręką, to rozważ dołożenie dysku SSD, który będzie obsługiwać tylko system operacyjny. Koszt jest niewielki, a od razu odczujesz wyraźną poprawę komfortu pracy.

Aplikacje uruchamiające się w tle

Jeśli Twój laptop zaczął zwalniać nagle i dzieje się to od momentu, jak zainstalowałeś kilka nowych aplikacji, to obierz ten trop i sprawdź, czy któryś z programów nie uruchamia się w tle po każdorazowym starcie systemu. Jeśli tak, to wiesz już, dlaczego komputer wolno pracuje, a jego uruchamianie zajmuje tak dużo czasu. Szczególnie „zasobożerne” są takie aplikacje, jak Skype, Dropbox czy Microsoft Teams.

Złośliwe oprogramowanie

Spowolniona praca laptopa może być efektem zainfekowania systemu operacyjnego. Jeśli nie używasz programu antywirusowego lub nie aktualizujesz go, a do tego odwiedzasz podejrzane strony oraz pobierasz różne aplikacje z niezaufanych źródeł, to ten scenariusz jest więcej niż prawdopodobny. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak przeskanowanie systemu i dysku twardego dobrym antywirusem.

Zanieczyszczone chłodzenie

Zwykle jest tak, że spowolnieniu pracy laptopa towarzyszy również zjawisko jego przegrzewania się. Jeśli czujesz, że komputer robi się bardzo ciepły po kilkunastu minutach użytkowania, non-stop uruchamia się wentylator chłodzący, a dodatkowo sprawdzisz w specjalnym programie, że temperatura procesora zbliża się do granic możliwości, to najprawdopodobniej doszło do zanieczyszczenia układu chłodzenia.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozebrać laptopa, dostać się do jego wnętrza i delikatnie oczyścić wentylator oraz inne podzespoły. Używamy do tego sprężonego powietrza – nigdy nie czyścimy wnętrza laptopa wilgotną ścierką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie