Komputery stacjonarne, wbrew różnym przewidywaniom, nie odeszły do lamusa. Wciąż nieźle się sprzedają, głównie w segmencie biznesowym. Jest to idealny sprzęt do pracy biurowej, natomiast warto zauważyć, że komputery stacjonarne stanowią łakomy kąsek także dla graczy, którzy z jakiegoś powodu nie mogą się przekonać do konsoli. Jeśli właśnie rozważasz zakup „blaszaka”, to poważnie weź pod uwagę opcję złożenia go we własnym zakresie. Dlaczego to lepszy pomysł? Sprawdź te argumenty.
Argument finansowy jest tym, od czego wypada zacząć. Co prawda na rynku można znaleźć bardzo dobrze wycenione gotowe komputery stacjonarne, jednak doświadczenie pokazuje, że składając „blaszaka” samodzielnie prawie zawsze można na tym sporo zaoszczędzić. Wystarczy tylko polować na promocje na poszczególne podzespoły.
Gotowe komputery stacjonarne mają to do siebie, że składa się je masowo, a do tego potrzebne są popularne komponenty. Nie spodziewaj się więc, że producent włoży do obudowy topową kartę graficzną czy kości pamięci RAM takiej marki, do której masz największe zaufanie. Chcesz mieć komputer high-endowy? Musisz go złożyć samodzielnie.
Bardzo ważną zaletą samodzielnego złożenia komputera stacjonarnego jest to, że już na tym etapie możesz przewidzieć jego rozbudowę w przyszłości. W tym celu wybierzesz np. płytę główną z większą liczbą slotów na pamięć RAM czy większy zasilacz. Taki komputer będzie po prostu bardziej rozwojowy.
Jeśli nigdy wcześniej nie składałeś komputera stacjonarnego, to nie masz się czego bać. Nie jest to ani szczególnie skomplikowane, ani czasochłonne. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników krok po kroku, dzięki czemu nabędziesz konkretną i przydatną w życiu umiejętność. Kto wie, może po tej przygodzie zaczniesz składać komputery komercyjnie?
Składając komputer we własnym zakresie masz pełną swobodę jeśli chodzi o dobór komponentów. Możesz zdecydować się na takie podzespoły, które najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach, do których potrzebujesz tej maszyny – na przykład do konkretnych gier czy prac biurowych.