Dlaczego zakup telefonu na własność jest lepszy niż wzięcie go w abonamencie?

Jerzy Biernacki
05.07.2018

W tytule tego poradnika została zawarta teza, co nie każdemu może przypaść do gustu. Na pewno podniosą się głosy w stylu: „Jak to? Przecież nowy telefon z górnej półki kosztuje majątek, a w abonamencie mogę go mieć za złotówkę!” To niestety tylko złudzenie, o czym przekonasz się w trakcie lektury. Oto najważniejsze argumenty uzasadniające zakup telefonu na własność, zamiast brania go w abonamencie u operatora.

Telefon na własność jest tańszy

I nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić wysokość abonamentu „z telefonem” i „bez telefonu”. Następnie zostaje już tylko pomnożyć różnicę przez liczbę miesięcy, podczas których obowiązuje umowa z operatorem. Z pewnością otworzą Ci się oczy. Żaden operator komórkowy nie daje „wypasionych” smartfonów swoim klientom z dobroci serca.

A co w sytuacji, gdy po prostu nie stać Cię na zakup smartfona za gotówkę? Oznacza to, że niekoniecznie stać Cię też na abonament. Wybierz tańszy telefon, w ostateczności poszukaj oferty ratalnej z RRSO 0%.

To Ty decydujesz, co zrobisz ze swoim telefonem

Możesz go zniszczyć, utopić w toalecie, sprzedać – operatorowi nic do tego. Jeśli natomiast bierzesz telefon w abonamencie, to tak naprawdę go leasingujesz. Do końca trwania umowy jego formalnym właścicielem jest telekom. Operator może Ci np. narzucić wykupienie ubezpieczenia telefonu czy wskazać miejsce jego naprawy. Trudno więc tutaj mówić o pełnej swobodzie.

Tańszy abonament

Jeśli masz już telefon, a chcesz skorzystać z oferty abonamentowej, to zawsze będzie ona znacznie tańsza niż w wariancie ze smartfonem. Różnica w cenie może być bardzo wyraźna i wynieść nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Kupując telefon ponosisz jednorazowy wydatek, ale w przyszłości oszczędzasz.

Możesz wybrać sobie dowolnego operatora

I nie musi to być wcale oferta abonamentowa. Fabrycznie nowe smartfony sprzedawane na polskim rynku (z oficjalnej sieci dystrybucyjnej) nie mają blokady w postaci simlocka. Oznacza to, że masz pełną swobodę w dokonaniu wyboru operatora. Możesz zdecydować się na abonament lub prepaid. Nikomu nic do tego.

Łatwiejsza odsprzedaż

Jeśli będziesz dbać o swój telefon (a skoro wydasz na niego sporo pieniędzy, to pewnie tak właśnie będzie), uzyskasz za niego wyższą cenę przy odsprzedaży. Łatwiej będzie Ci też znaleźć nabywcę, ponieważ większość osób unika ofert telefonów kupionych w abonamencie – głównie za sprawą simlocka oraz ewentualnych oznaczeń identyfikujących operatora.

Przyznasz, że te argumenty są mocne i powinny dać do myślenia każdemu, kto wcześniej w ciemno zakładał wzięcie telefonu w abonamencie. To się po prostu nie opłaca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie