Czy jest wygodne? Jasne, że tak. Czy jest bezpieczne? Zdecydowanie nie. Zapisywanie haseł w przeglądarce internetowej to przydatna i chętnie używana funkcja, która jednak może nieść ze sobą istotne zagrożenia dla bezpieczeństwa i prywatności. Po przeczytaniu tego poradnika raczej nie będziesz już więcej z niej korzystać.
Choć czołowe przeglądarki przechowują hasła w zaszyfrowany sposób, to nadal nie można mieć do nich 100% zaufania. Wciąż istnieje realne ryzyko uzyskania dostępu do konta użytkownika przez niepowołaną osobę (np. poprzez złośliwe oprogramowanie), co będzie skutkować kradzieżą hasła. Nietrudno się domyśleć, jakie mogą być tego konsekwencje.
Dedykowane aplikacje typu menedżer haseł oferują dodatkowe warstwy ochrony, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przeglądarki rzadko zapewniają tak wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest poważnym problemem dla osób odpowiedzialnie podchodzących do ochrony swojej prywatności w sieci.
Osoba, która uzyska fizyczny dostęp do komputera lub telefonu (np. współlokator, pracownik serwisu, kolega z biura etc.), może łatwo podejrzeć lub skopiować zapisane hasła, jeśli przeglądarka nie jest zamknięta i zabezpieczona. To podważa bezpieczeństwo korzystania z funkcji zapisywania haseł.
Przeglądarki internetowe to wyjątkowo popularny cel ataków hakerskich. Złośliwe oprogramowanie może przejąć zapisane dane logowania, które następnie zostaną udostępnione osobom o bardzo różnych, najczęściej przestępczych zamiarach.
Dużo lepszym wyborem są wspomniane aplikacje typu menedżer haseł, które w odróżnieniu od przeglądarek oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak monitorowanie naruszeń danych, generowanie silnych haseł czy organizowanie loginów, zapewniającym tym samym lepszą kontrolę nad prywatnymi danymi logowania.