Dron do kręcenia filmów? Jaki wybrać? 5 najważniejszych cech

Mariusz Siwko
18.07.2016

Drony robią gigantyczną karierę na całym świecie i powoli stają się czymś powszechnym. Szczególnie chętnie wykorzystują je profesjonalni filmowcy i fotografowie, w których ślady idą też amatorzy. Zdjęcia z wysokości kilkudziesięciu metrów robią wrażenie, nic więc dziwnego, że mnóstwo osób planuje zakup drona do kręcenia filmów. Jaki sprzęt wybrać? Koniecznie zwróć uwagę na tych 5 cech.

  1. Waga startowa – im jest większa tym cięższą kamerę/aparat zabierze dron. To ważne, bo najmniejsze urządzenia albo nie gwarantują przyzwoitej jakości obrazu, albo są ekstremalnie drogie. Tanie drony do zastosowań amatorskich z reguły mają bardzo niską wagę startową i trudno jest ich używać do kręcenia filmów.
  2. Czas pracy na baterii – w tym przypadku tanio zawsze będzie oznaczać krótko. Baterie montowane w najtańszych dronach wystarczają na około 10-15 minut lotu – po podpięciu ciężkiej kamery czas ten może się skrócić nawet o połowę. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby nakręcić długie i efektowne ujęcia na różnych wysokościach, musisz zainwestować w droższy sprzęt wyposażony w pojemne baterie.
  3. Uchwyt do kamery – zanim kupisz drona sprawdź, czy Twoja kamera będzie do niego w ogóle pasować. Większość modeli ma uniwersalne uchwyty na gwint, jednak nie musi to być regułą, szczególnie w najtańszych dronach. Problemem okazuje się też ilość miejsca na przypięcie kamery czy aparatu. Co do samej kamery – lepiej od razu zainwestować urządzenie rejestrujące obraz w Full HD i z optyczną stabilizacją obrazu, najlepiej z opcją sterowania przy pomocy smartfona.
  4. Jakość wykonania – ponownie trzeba podkreślić, że za ceną idzie jakość i w przypadku najtańszych dronów można tylko pomarzyć o tym, aby urządzenie służyło w dobrej kondycji przez kilka lat. Najważniejsze jest, aby dron miał solidną obudowę, odporną na zderzenia z drobnymi przedmiotami i zdolną do wytrzymania naprężeń podczas unoszenia kamery.
  5. Gimbal – to stabilizator do montażu kamery, który zapewnia lepszą jakość rejestrowanego obrazu. Warto zwrócić uwagę, czy dany dron ma możliwość podłączenia do niego gimbala – nie we wszystkich modelach jest taka opcja. Gimbal zwykle dokupuje się osobno. Droższe urządzenia pozwalają dodatkowo sterować kamer w każdym kierunku i uzyskiwać najbardziej efektowne ujęcia.

Dron do kręcenia filmów nie jest tanią zabawką – naprawdę dobre urządzenia kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jednak nawet na rynku amatorskich sprzętów można znaleźć ciekawe modele za rozsądne pieniądze, które spełnią wymienione przez nas warunki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie