Dron - jaki warto kupić?

Krzysztof Jagielski
06.12.2016

Drony opanowały polskie niebo i ich sprzedaż ciągle rośnie. Nic dziwnego - ceny są coraz bardziej korzystne, a i modele wyposażone w coraz lepsze kamery czy aparaty fotograficzne. Od czego więc zależy ich cena oraz jaki będzie najlepszy dla nas? Spróbujemy wam podpowiedzieć.

Dron - informacje podstawowe

Dron to bezzałogowy statek powietrzny, dlatego aby nim latać należy przestrzegać prawa obowiązującego w Polsce. Są miejsca takie jak lotniska, gdzie latanie dronem jest surowo zabronione. Bardziej profesjonalne urządzenia wymagają także dodatkowych badań lotniczo-lekarskich, egzaminu potwierdzającego umiejętności oraz zapłaty ubezpieczenia na wypadek szkód. Istnieje kilka rodzajów tego typu urządzeń, wśród których najpopularniejsze to: quadrocoptery, hexacoptery oraz octocoptery. Odpowiednio posiadają: cztery, sześć i osiem wirników.

Drony dla początkujących

Na początek, kiedy jeszcze nie wiemy czy nasza przygoda z dronami rozwinie się na dobre, to warto kupić nieco tańszy model, który będzie wykorzystywany tylko do krótkich lotów rekreacyjnych. Nie dość, że łatwiej się nimi steruje, to w razie uszkodzenia nie będzie nam żal wydania wielkich pieniędzy. Bo tak się akurat składa, że sterowania dronem należy się nauczyć – nie jest to tak prosta sprawa, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Wystarczy niespodziewana przeszkoda czy silniejszy podmuch wiatru i już możemy stracić kontrolę nad maszyną.

Drony dla początkujących oraz dzieci nie mają zbyt dużego zasięgu ani czasu lotu. To może być ich dużym minusem jeżeli chcemy latać przez dłuższy czas. Zazwyczaj jest to koło 5-10 minut. Zasięg takiego sprzętu wynosi zwykle około stu metrów. Zazwyczaj są skonstruowane z lekkich, plastikowych elementów, które mogą zostać w łatwy sposób połamane. Ich wielką zaletą jest cena - dobry model kupimy już w granicach 200 złotych. Nie znajdziemy przy niej kamerki czy aparatu, jednak taki sprzęt możemy dokupić osobno.

Drony dla bardziej zaawansowanych

Kiedy wiemy już jak sterować dronem oraz zdecydujemy ze stuprocentową pewnością, że chcemy rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, to możemy pokusić się o zakup bardziej profesjonalnego sprzętu. Przede wszystkim są one cięższe i większe - potrafią dzięki temu zabrać już kamerę czy też aparat fotograficzny aby móc nakręcić materiał. Ważą więcej, bowiem ich akumulator jest cięższy, ale za to czas lotu jest o wiele dłuższy. Ich koszt jest naprawdę zróżnicowany - znajdziemy takie za tysiąc złotych, ale istnieją też modele za 6-7 tysięcy. Jeżeli myślimy o filmowaniu profesjonalnym sprzętem, to na pewno przydadzą się dodatkowe akumulatory i stacje je ładujące. Tego typu drony potrafią już latać poza zasięgiem naszego wzroku, więc często są wyposażone w specjalne kamery pozwalające nam na śledzenie lotu i omijanie dzięki temu przeszkód.

Drony to nie zabawka i powinien o tym wiedzieć każdy, kto zamierza rozpocząć z nimi przygodę. Oczywiście pod warunkiem, że planujemy coś więcej niż latanie nad własnym ogródkiem. Wybór drona nie jest prosty, bowiem istnieje pełno modeli, z różnymi parametrami lotu itp. Dlatego dobrze jest zawczasu wyznaczyć sobie jakiego sprzętu oczekujemy i za jaką kwotę. A jeśli potrzebujemy nieco inspiracji to zawsze możemy zajrzeć na stronę taką jak Drone Hero – z pewnością znajdziemy tam mnóstwo ciekawych, nowoczesnych sprzętów elektrycznych – nie tylko dronów.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.