Dron latający – drogie hobby?

Jerzy Biernacki
14.05.2016

Jeszcze kilka miesięcy temu, na wyrażenie dron latający, wyobrażaliśmy sobie zaawansowaną technologię w służbie NASA lub US Navy. Wiele osób było przekonanych, że te urządzenia będą wykorzystywane wyłącznie przez takie struktury organizacyjne, jako bezzałogowy szpiegowski myśliwiec, czy specjalny badacz niedostępnego terenu. Potem w Internecie zahuczało w chwili, gdy jedna z firm kurierskich zapowiedziała dostarczanie paczek przez zaprogramowane drony. Ludziom przypomniała się nagle cała fabuła serii Terminator i Matrix. Jak sprawa z dronami wygląda dziś? To przede wszystkim źródło doskonałej zabawy, a także nowych możliwości robienia zdjęć i kręcenia video – również dla amatorów. Czy latanie dronami to hobby wyłącznie dla bogaczy? Oczywiście że nie! I właśnie o tym, będzie mówił ten tekst.

Kiedyś puszczało się latawce, dziś puszcza się drony! Nikogo nie dziwi już dron latający, kręcący się w powietrzu gdzieś w parku, czy innej otwartej przestrzeni. Największy efekt drony robią oczywiście w nocy, bo większość z nich posiada na wyposażeniu efektowne światła LED-owe. Latające drony umożliwiają nam nakręcenie niesamowitych filmów z lotu ptaka i robienie zdjęć, w wysokiej rozdzielczości HD – wszystko zależy od modelu. Ile przeciętnie powinniśmy wydać na drona, aby być zadowolonym z jego osiągów, a jednocześnie nie mieć wrażenia, że wydaliśmy kupę forsy na nieprzydatny gadżet, z którego będziemy korzystać okazyjnie? Do wyjaśnienia tej zagadki posłużą nam trzy zupełnie inne modele dronów, które produkuje firm Syma, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży modeli RC.

Dron latający Syma X5SW

W sprzedaży dostępne są dwa modele tego drona, które różnią się jedynie kolorem, do wyboru mamy wariant biały i czarny. Na wyposażeniu drona znajdziemy wysokiej jakości kamerę FPV z modułem WiFi. Zapewni to nam przesyłanie obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym na każe urządzenie mobilne, sparowane z dronem. Do sterowania modelem, służy silne radio o częstotliwości 2.4GHz, którego nie można zagłuszyć innymi falami. Syma X5SW posiada również tryb Inteligentnej Orientacji Lotu. Model często nazywany jest quadrocopterem, z powodu wbudowanego 6-osiowego żyroskopu. Dron latający jest naprawdę łatwy w pilotażu. Urządzenie ładowane jest przez kabel USB, w pełni naładowana bateria starczy na 8 minut lotu. Cena waha się od 300 do 350zł.

Dron Syma X11C Quadcopter

Ten model najbardziej polecilibyśmy początkującym pilotom i dzieciom. Jego konstrukcja została przygotowana w ten sposób, aby dron latający był odporny na wszelkie zderzenia i upadki. Nawet łopaty wirników, mimo osłon, zostały wykonane z elastycznego tworzywa. Model Syma X11C wyposażono w 6-osiowy żyroskop, który doskonale stabilizuje lot i sprawia, że maszyna jest zwinna i zwrotna. Quadrocopter posiada 2 tryby lotu - wolny dla początkujących i szybki dla zaawansowanych pilotów. Ciekawą opcja są tricki powietrzne, wykonywane jednym przyciskiem i zwrotom w odpowiednim kierunku. Mocne radio o częstotliwości 2,4GHz pozwoli na zabawę bez zakłóceń. Dron latający Syma X11C wyposażono również w kamerę o wysokiej rozdzielczości HD. Cena tego modelu od 230 do 260zł.

Dron Syma X5SC Explorers 2

Ulepszony model dobrze znanego drona Syma X5SC Explorers, wyposażony dodatkowo w aparat 2 MP i kamerę. W modelu zastosowano tryb lotu "headless", który wykorzystuje magnetometr - dzięki temu dron samodzielnie ustala sobie kierunki lotu. Dron latający Syma X5SC posiada bardzo efektowne światła LED-owe. Również w tym modelu, Syma postawiła na silne radio o częstotliwości 2,4GHz i 6-osiowy żyroskop do stabilizacji lotu. Zabawa z dronem może potrwać do ok. 8 minut. Ceny wahają się od 290 do 340zł.

Jak więc widzimy, nie musimy jeść kanapek z hajsem, aby nabyć dobrej klasy model drona, ani być specjalistami w dziedzinie modeli RC. Wszystkie modele które wymieniliśmy są w pełni złożone i gotowe do lotu, zaraz po wyjęciu z pudełka. Co prawda 8-9 minut to niezbyt wiele czasu na zabawę, ale uwierzcie że warto sprawdzić jaką frajdę dają latające drony. Tym bardziej, że można wykorzystać je również do celów fotografowania lub nagrywania filmów video w jakości HD.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie