Elektryczna hulajnoga: jak wybrać, czy warto się w to „pchać”?

Remigisz Szulc
05.07.2019

Elektryczne hulajnogi powoli stają się standardowym elementem krajobrazu polskich miast. To zasługa przede wszystkim ekspansji firm, które oferują usługę wynajmu hulajnóg na minuty. Wciąż stosunkowo niewiele osób decyduje się na zakup elektrycznej hulajnogi, co jednak może być całkiem niezłym pomysłem i świetną alternatywą chociażby dla stania w korkach. Jeśli pomysł kupna e-hulajnogi chodzi Ci od dawna po głowie, to przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Zasięg

To absolutnie podstawowa kwestia. Hulajnogi elektryczne są coraz lepsze i na rynku można już spokojnie znaleźć modele, które są w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 30 kilometrów. Wszystko zależy jednak od stylu jazdy oraz od… masy użytkownika. Jeśli producent podaje zasięg np. 25 kilometrów, ale pod gwiazdką widnieje informacja, że dotyczy to użytkownika ważącego 60 kilogramów, to oczywiste jest, że 100-kilogamowy facet nawet nie zbliży się do tego wyniku.

Musisz więc ocenić, jakie dystanse zamierzasz codziennie pokonywać na hulajnodze, aby się nie okazało, że w połowie drogi trzeba się przerzucić na napęd nożny.

Czas ładowania

Kolejny bardzo ważny szczegół. Jeśli hulajnoga elektryczna ma pełnić funkcję standardowego środka transportu i być alternatywą dla samochodu, to należy oczekiwać od niej nieprzeciętnej praktyczności. Nie będzie o tym mowy w sytuacji, gdy czas ładowania wynosi np. kilkanaście godzin – wówczas nie da się naładować akumulatora podczas standardowego dnia roboczego w biurze. W efekcie hulajnoga stanie się tylko gadżetem, który szybko trafi do piwnicy czy ugrzęźnie w przydomowym garażu.

Wyposażenie

Elementy wyposażenia hulajnogi nie mają aż tak dużego wpływu na samą jazdę, ale w praktyce decydują chociażby o bezpieczeństwie czy komforcie kierowcy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy dany model posiada gumowe opony – najlepiej, aby były one bardzo wytrzymałe, bo na nierównych chodnikach łatwo o złapanie „kapcia”. Sprawdzamy też, czy hulajnoga jest wyposażona w solidny hamulec, światło awaryjne z tyłu i dodatkowe oświetlenie z przodu.

Zakup elektrycznej hulajnogi to niemała inwestycja – najtańsze spośród polecanych modeli kosztują około 1500-1600 złotych. Wybór warto więc dokładnie przemyśleć, zastanawiając się również nad tym, czy będzie możliwość bezproblemowego ładowania pojazdu w biurze.

Ponadto sugerujemy, aby przed zakupem wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć się do kilku modeli, by móc ocenić pozycję, ergonomię kierownicy czy solidność wykonania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie