Instalowanie aplikacji spoza Google Play: czy to jest możliwe?

Jerzy Biernacki
14.12.2020

Choć trudno jest narzekać na niedostatek aplikacji mobilnych w oficjalnym sklepie Google, to coraz więcej osób interesuje się możliwością pobierania oprogramowania na swoje smartfony z alternatywnych źródeł. Najczęściej motywacją jest niechęć do polityki śledzenia użytkowników przez amerykańskiego giganta, ale też troska o swoje bezpieczeństwo – Google Play nie słynie z precyzyjnego filtrowania złośliwych aplikacji. Czy jednak pobieranie apek z innych sklepów jest w ogóle możliwe? Na szczęście…

TAK!

Od razu obalmy popularny mit, jakoby instalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu Google było nielegalne. To nieprawda, nie łamiemy tutaj żadnego regulaminu Google. Nie zapominajmy, że Google Play to tylko dodatek do środowiska Android, a użytkownik nie jest w żaden sposób zobligowany do tego, aby korzystać wyłącznie z oprogramowania dostępnego w sklepie giganta. O ile pobieramy apki z legalnego źródła i szanujemy zapisy ich licencji, to nie robimy niczego złego.

Pobieranie aplikacji spoza Google Play jest obecnie bardzo popularne wśród użytkowników urządzeń Huawei. Jak wiadomo, ta chińska firma jest w ostrym konflikcie z Google, w efekcie czego posiadacze np. telefonów Huawei mają mocno ograniczone pole manewru w zakresie korzystania z różnych apek. Na szczęście mogą je pobierać czy to ze sklepu Huawei, czy z innych legalnych sklepów.

Sprawdzone źródła

Sklepami, w których znajdziemy mnóstwo legalnych aplikacji na urządzenia mobilne, ale niebędących oficjalnymi źródłami Google, są między innymi:

  • APKMirror
  • APKPure

To oczywiście tylko przykłady, ale w przypadku tych sklepów można spać spokojnie – cieszą się one dobrą renomą wśród użytkowników urządzeń mobilnych, a przy tym oferują naprawdę imponującą bazę aplikacji.

Czy apki spoza Google Play będą działać?

W zdecydowanej większości – nie powinno być z tym żadnych problemów. Mogą się pojawić jednostkowe przypadki blokowania aplikacji przez system antywirusowy czy zaporę, ale jest to kwestia pobawienia się ustawieniami urządzenia. Oczywiście zawsze trzeba dokładnie sprawdzić wydawcę oprogramowania i upewnić się, że nie mamy do czynienia z jakąś złośliwą aplikacją.

Na etapie instalowania nielicencjonowanej aplikacji pojawi się też komunikat, że aplikacja prosi o dostęp do urządzenia – jest to standard i wystarczy zatwierdzić prośbę, aby móc bez przeszkód korzystać z oprogramowania na swoim smartfonie czy tablecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie