Inteligentna pralka to już przesada? Możesz się zdziwić!

Jerzy Biernacki
07.11.2018

Technologie z kategorii Smart na stałe wpisały się już w nasze codzienne życie. Większość z nas korzysta ze smartfonów, Smart TV, coraz powszechniejsze stają się kompletne systemy inteligentnego domu. Producenci sprzętu nie próżnują i oferują nam coraz więcej urządzeń, które mogą zostać podłączone do domowej sieci. Świetnym przykładem jest tutaj pralka wyposażona w moduł Wi-Fi. Jej zakup tylko pozornie jest zbędną ekstrawagancją. W rzeczywistości funkcjonalność inteligentnej pralki jest całkiem spora.

Zdalna obsługa jest bardzo wygodna

Nawet osoby przyzwyczajone do klasycznej obsługi pralki, czyli jej ręcznego uruchamiania i wyłączania, szybko docenią możliwości, jakie daje inteligentne urządzenie. Wyobraź sobie typową sytuację. Przed wyjściem z pracy ładujesz bęben pralki brudnymi rzeczami, wsypujesz proszek do podajnika i zamykasz drzwiczki. Przed wyjściem z biura łączysz się z pralką za pośrednictwem smartfona, wybierasz program i go uruchamiasz. Po powrocie do domu ubrania są już wyprane, gotowe do rozwieszenia. To bardzo wygodne i praktyczne.

Owszem, możesz też włączyć pralkę przed wyjściem do pracy, ale wówczas ryzykujesz, że po powrocie ubrania będą nieprzyjemnie pachnieć (nadmiar wilgoci). Poza tym zawsze trzeba brać pod uwagę potencjalną awarię urządzenia. Zalanie łazienki w czasie Twojej wielogodzinnej nieobecności to bardzo nieprzyjemna wizja.

Informacja o usterce wysyłana prosto na Twój smartfon

To kolejna przydatna funkcja inteligentnej pralki. Takie urządzenia potrafią same diagnozować źródło usterki i przekazywać informację na ten temat użytkownikowi. Gdy dojdzie do awarii, otrzymasz jasny komunikat na swój smartfon. Docenią to wszyscy, którzy w przeszłości głowili się już z rozszyfrowaniem kodu błędu wyświetlanego na panelu pralki.

Oczywiście na tym możliwości inteligentnej pralki się nie kończą. Urządzenia potrafią także przekazywać szczegółowe informacje na temat parametrów pracy, w tym zużycia wody i energii elektrycznej, co z kolei pozwala rzetelnie oceniać koszt pracy pralki. Choć mogłoby się wydawać, że to tylko „bajery”, w rzeczywistości można się szybko przyzwyczaić do takich udogodnień.

Jak wykorzystać funkcjonalność inteligentnej pralki?

Przede wszystkim – co oczywiste – będzie Ci potrzebne urządzenia z modułem Wi-Fi i funkcją NFC. Inteligentne pralki są znacznie droższe od tych klasycznych, ale ich ceny sukcesywnie spadają. Obecnie spokojnie da się kupić taki sprzęt za 1200-1300 złotych.

Pralka musi też zostać podłączona do domowej sieci bezprzewodowego Internetu. Jeśli jej nie masz, potrzebny będzie router. Producenci urządzeń udostępniają także specjalne aplikacje na smartfony i tablety, które umożliwiają zarządzanie pracą pralki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie