Internet Rzeczy – innowacyjne urządzenia

Mariusz Siwko
28.05.2020

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things; IoT) to jedna z największych rewolucji technologicznych pierwszej połowy XXI wieku. Choć dopiero się zaczęła, już spowodowała niemałe komplikacje. Wynika to m.in. z zapotrzebowania na najwyższej jakości produkcję elektroniki. Co trzeba wiedzieć o IoT?

Internet Rzeczy – nowoczesne urządzenia elektroniczne zmienią nasze życie?

Podstawowym założeniem koncepcji, jaką jest Internet Rzeczy, jest stworzenie autonomicznego systemu kontroli urządzeń elektronicznych. Zautomatyzowany i inteligentny sposób działania byłby umożliwiony dzięki możliwościom autoidentyfikacji poszczególnych danych, ich gromadzenia, przetwarzania i transferowania.

Już dziś produkcja elektroniki stawia na Internet Rzeczy, dostarczając urządzeń elektronicznych, które komunikują się ze sobą wzajemnie, wyręczając użytkowników. Świetnym przykładem są choćby zaawansowane systemy zabezpieczeniowe, w obrębie których najnowocześniejsze płyty główne, sterujące całością, połączone są z wieloma innymi elementami elektronicznymi. Niemniej jednak do zrealizowania tego zamysłu wciąż jest daleko, a hasło Internetu Rzeczy zaczęło być nadużywane jako marketingowy slogan.

Produkcja elektroniki a Internet Rzeczy

Każdy, zarówno zagraniczny, jak i polski producent elektroniki, w Internecie Rzeczy dostrzega wyzwanie i szansę w jednym. Według badań sondażowych przeprowadzonych przez Cisco to właśnie produkcja elektroniki, tuż za sektorem transportowo-logistycznym, będzie branżą, która najmocniej odczuje rozwój Internetu Rzeczy.

Co więcej, przez ostatnie lata powstała nowa koncepcja, swego rodzaju odnoga, w postaci Przemysłowego Internetu Rzeczy (ang. Industrial Internet of Things; IIOT). Dotyka ona przede wszystkim poprawy produkcji, tworzenia innowacyjnej architektury danych i oprogramowania przemysłowego. To kolejny etap innowacji, który – jeśli się sprawdzi – pozwoli na jeszcze większy stopień automatyzacji procesów produkcyjnych niż skok, jaki dokonał się wraz z wynalezieniem maszyny parowej lub skonstruowaniem pierwszej taśmy produkcyjnej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie