Kupowanie gier online, zarówno na urządzenia mobilne, jak i komputer czy konsolę, jest szalenie popularne. To przede wszystkim wygoda, ponieważ nie musimy iść do sklepu stacjonarnego. W dodatku grę otrzymujemy od ręki, bez czekania na przesyłkę. Pamiętaj jednak, aby kupując gry online stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, które omawiamy w naszym poradniku.
To nadrzędna zasada, do której musisz się stosować. Jest mnóstwo bezpiecznych źródeł zakupu gier online, na czele z oficjalnymi sklepami czy to Google, czy Apple, Microsoftu czy Sony. Komputerowcy mogą natomiast zaopatrywać się w gry np. na platformie Steam. Ważne, abyś nie dał się skusić super ofercie pochodzącej ze sklepu, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś, a który nie ma też żadnych opinii w Internecie.
Świetnym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest płacenie za gry online kartą prepaid. Może to być np. wirtualna karta do usługi Revolut. Zasilasz ją konkretną kwotą, nie jest ona połączona z Twoim głównym kontem bankowym. Dzięki temu, nawet jeśli dane karty zostaną przechwycone, nie narażasz się na utratę pieniędzy. Po prostu zablokujesz kartę i założysz sobie nową.
Gier online raczej nie kupuje się spontanicznie, dlatego dobrze będzie robić to wyłącznie podczas połączenia z odpowiednio zabezpieczoną siecią domową. Nie ryzykujesz tym samym, że dane zostaną przechwycone przez osoby postronne czy zawodowych cyberprzestępców. Jeśli jednak trafiłeś na super promocję, która zaraz się kończy i chcesz skorzystać z ogólnodostępnej sieci, to użyj szyfrowanego połączenia przez VPN.
Przestępcy próbujący przechwycić czyjeś dane bardzo często stosują fortel polegający na tym, że ogłaszają fałszywą promocję na dany tytuł. Czerwona lampka powinna Ci się zapalić w momencie, gdy cena gry jest znacznie niższa w porównaniu z oficjalnymi sklepami, a ten, który ją zaoferował, jest kompletnie nieznany społeczności internetowej. W takiej sytuacji lepiej jest zrezygnować z zakupu i nawet stracić fajną okazję na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych, ale jednocześnie nie ryzykować padnięcia ofiarą cyberprzestępców.