Już ponad połowa Polaków regularnie robi zakupy w Internecie. Większość z nas wybiera opcję zapłaty z góry przy pomocy szybkiego przelewu, płatności kartą kredytową lub kontem PayPal. Jest to bardzo wygodne, a także bezpieczne, o ile użytkownik stosuje się do podstawowych zasad zdrowego rozsądku. Jeśli nie do końca wiesz, jak bezpiecznie płacić za zakupy w Internecie, przeczytaj nasz poradnik i poznaj 5 najważniejszych zasad.
- Regularnie zmieniaj hasło do logowania do konta w banku – bankowość elektroniczna to ogromna wygoda i sposób na uzyskanie dostępu do swoich pieniędzy o dowolnej porze. Jednak z tego luksusu korzystają nie tylko właściciele kont, ale także przestępcy. Jeśli często kupujesz przez Internet i w trakcie realizacji zamówienia logujesz się do bankowości elektronicznej, pamiętaj, aby regularnie zmieniać hasło. Rób to z częstotliwością minimum raz w miesiącu. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przechwycenia hasła przez hakera czy złośliwe oprogramowanie.
- Nie korzystaj z automatycznego procesu wypełniania danych do przelewu – większość operatorów płatności elektronicznych rezygnuje już z tego rozwiązania, właśnie w trosce o bezpieczeństwo pieniędzy użytkowników. Zawsze lepiej jest samodzielnie zalogować się do bankowości elektronicznej i własnoręcznie wypełnić wszystkie dane do przelewu – nawet podczas korzystania z opcji tzw. szybkich płatności, jak PayU czy Dotpay.
- Zainwestuj w dobry program antywirusowy – czołowe programy posiadają wbudowane moduły zabezpieczania płatności internetowych, co pozwala zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą tzw. phishingu, czyli najpopularniejszej obecnie metody wykradania danych. Dobry program antywirusowy kosztuje niewiele (cena rocznej licencji wynosi do 100 złotych), a naprawdę może realnie zabezpieczyć Twoje pieniądze przed kradzieżą. Jeśli często kupujesz w sieci, nawet się nie zastanawiaj.
- Płać zawsze z jednego urządzenia – częstym błędem popełnianym przez osoby kupujące w sieci jest dokonywanie elektronicznych płatności z różnych urządzeń, np. komputera w pracy czy z laptopa połączonego z publiczną siecią Wi-Fi. Jest to bardzo nierozsądne – użytkownik niepotrzebnie naraża się na niebezpieczeństwo kradzieży danych. Nawet jeśli kupujesz coś w godzinach pracy, to zapłać za zakupy dopiero po powrocie do domu i połączeniu z lokalną siecią internetową.
- Sprawdzaj, czy strona sklepu jest odpowiednio zabezpieczona – profesjonalny sklep internetowy musi gwarantować swoim klientom maksymalny poziom bezpieczeństwa, dlatego przed dokonaniem płatności koniecznie sprawdź, czy proces ten jest szyfrowany. Szukaj symbolu kłódki w pasku przeglądarki.
Stosując się do tych bardzo prostych zasad odpowiednio zadbasz o bezpieczeństwo swoich danych i będziesz mieć pewność, że płacisz za zakupy w sposób odpowiedzialny. W dzisiejszych czasach lepiej być ostrożnym do przesady niż bagatelizować istniejące zagrożenia.