Jak dbać o klawiaturę mechaniczną? Poradnik nie tylko dla graczy

Krzysztof Jagielski
24.03.2020

Klawiatura mechaniczna to sprzęt, który kojarzymy wyłącznie ze światem gamingu. Tymczasem masowo korzystają z niej także osoby zawodowo zajmujące się pisaniem – np. copywriterzy. Tworzenie treści przy pomocy takiej klawiatury jest znacznie wygodniejsze, ponieważ każde stuknięcie w klawisz jest wyraźnie wyczuwalne, co minimalizuje popełnianie błędów. Klawiatury mechaniczne uchodzą również za niezniszczalne, co ma uzasadniać ich wysoką cenę (markowe modele kosztują od 250 złotych). Dużo w tym prawdy, choć nie możemy zapominać o tym, że każda klawiatura mechaniczna wymaga regularnej pielęgnacji. Jak zatem o nią dbać? Sprawdź nasze porady.

Po co właściwie dbać o klawiaturę mechaniczną?

Konstrukcja klawiatury mechanicznej praktycznie wyklucza jakiekolwiek awarie – oczywiście, o ile używamy jej zgodnie z przeznaczeniem. Markowy sprzęt powinien pracować bez żadnych problemów nawet przez wiele lat, w zależności od tego, jakiej firmy przełączniki zostały zastosowane w klawiaturze (polecani producenci to m.in. Cherry MX i Kailh).

Klawiaturze mechanicznej szkodzi jednak… brud. Zanieczyszczenia, które na niej osiadają, dostają się pod klawisze i z czasem zaczynają blokować przełączniki. Efektem jest charakterystyczne dublowanie znaków – czyli naciskasz raz przycisk z literą E, a w tekście pojawiają się dwie litery E. Jest to bardzo irytujące i mocno utrudnia korzystanie z klawiatury. Wynika to jednak bezpośrednio z zaniedbań po stronie użytkownika.

Co robić? Regularnie czyścić!

Jedyną czynnością konserwacyjną, jakiej należy poddawać klawiaturę mechaniczną, jest jej czyszczenie. Uwaga jednak! Trzeba to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta. Procedura wygląda następująco:

  1. Ostrożnie zdejmujemy wszystkie nasadki klawiszowe z przełączników. Używamy do tego dołączonej do klawiatury pęsety. Ważne! Zrób sobie zdjęcie układu klawiszy, aby nie pomylić się przy ponownym zakładaniu nakładek.
  2. Naszym oczom ukaże się katastrofa, czyli okruszki, włosy, kurz i różne inne zanieczyszczenia. Można je delikatnie odkurzyć przy pomocy odkurzacza z miękką końcówką (najlepiej z włosiem). Na tym jednak nie koniec.
  3. Przy pomocy czystego pędzelka usuwamy zanieczyszczenia z zagłębień, do których nie da się dotrzeć odkurzaczem.
  4. Gdy klawiatura jest już czysta, możesz jeszcze użyć sprężonego powietrza, by wydostać drobne zanieczyszczenia spod przełączników.
  5. Teraz wystarczy już tylko założyć nakładki zgodnie z ich umiejscowieniem.

Tę czynność należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Do tego radzimy, aby po skończonej pracy zawsze przykryć klawiaturę np. ręcznikiem czy innym kawałkiem materiału.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie