Jak ewoluowały komputery przenośne

Mateusz Nowak
21.08.2015

Odkąd tylko powstał pierwszy komputer osobisty, który mimo sporych rozmiarów, był jak na tamte czasy szczytem miniaturyzacji, trend zmniejszania komputerów, przy jednoczesnych zachowaniu ich wydajności nasilił się jeszcze bardziej. Doprowadziło to do powstania w 1979 roku pierwszego oferowanego komercyjnie komputera przenośnego – laptopa. Początkowo nazwa laptop dotyczyła wyłącznie większego komputera, który wymagał podłączenia do sieci, natomiast notebooki były nieco mniejsze oraz posiadały własne źródło zasilania. Później nazwy te zaczęto używać zamiennie. Jednak dopiero w latach 90-tych ubiegłego wieku można było zauważyć bardzo szybki rozwój komputerów przenośnych. Początkowo laptopy były znacznie słabsze od stacjonarnych komputerów, jednak posiadały jedną ważną cechę, jaka była ich mobilność.

Laptopy stawały się coraz mniejsze, wydajniejsze, a bateria pozwalała na coraz dłuższą pracę bez zasilania sieciowego. W 1999 roku powstała ich nowa odmiana, której popularność przysporzyła firma Asus laptop ten był miniaturką w porównaniu do standardowej wielkości komputera przenośnego i został nazwany netbookiem. Jak sama nazwa wskazuje, miały służyć głównie do przeglądania zasobów Internetu, jednak równie dobrze dawały sobie radę z aplikacjami biurowymi czy też mniej wymagającymi grami. Ich ważną cechą były niewielkie wymiary, zwiększające ich  mobilność, a także o wiele niższa cena w porównaniu z laptopami, dzięki czemu stały się bardziej dostępne.

Kolejną ewolucją był powstały w 2001 roku tablet, który był urządzeniem wzorowanym na laptopie. Spełnia on większość funkcji komputera przenośnego, jednak jego obsługa, mimo posiadania wygodnego ekranu dotykowego, jest często znacznie mniej komfortowa niż tradycyjnego laptopa. Jego główną zaletą jest za to duża mobilność.

Najnowszą odmianą notebooków są ultrabooki. Odkąd w 2011 roku weszły na rynek, zaczęły stanowić nową klasę komputerów przenośnych. Charakteryzują się niewielką wagą oraz bardzo cienką obudową. Ze względu na spore zainteresowanie ze strony użytkowników, producenci prześcigają się, by sprzęt był najlepszy, charakteryzował się największą wydajnością, funkcjonalnością, a to wszystko przy zachowaniu niewielkich gabarytów, wagi oraz przy wykorzystaniu nowoczesnego designu.

Ostatnim krzykiem mody są różnego rodzaju hybrydy, czyli urządzenia, które łączą w sobie cechy nowoczesnego ultrabooka oraz tabletu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie