Jak instalować aplikacje na karcie SD w smartfonie? Krótki poradnik

Maciej Piwowski
18.06.2018

Wszyscy korzystamy z przeróżnych aplikacji, chociażby pogodowych czy portali społecznościowych. Takie programy są bardzo wygodne i znacząco zwiększają funkcjonalność smartfona. Jest jednak mały problem: potrafią zajmować mnóstwo miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu, przez co urządzenie szybko się zapycha, zwalnia i bez przerwy informuje o kończącym się miejscu. Rozwiązaniem jest wymuszenie, by aplikacje instalowały się bezpośrednio na karcie SD. Pytanie: jak to zrobić? Pokażemy to na przykładzie systemu Android, który jest zdecydowanie najpopularniejszy na polskim rynku.

Urządzenia z Androidem 6.0

Od systemu w wersji Marshmallow pojawiła się wbudowana funkcja automatycznego zapisywania pobieranych plików i aplikacji bezpośrednio na karcie pamięci SD. Jeśli więc masz urządzenie z Androidem 6.0, to wystarczy, że wybierzesz odpowiednie ustawienie w menu telefonu. W ten sposób możesz zaoszczędzić mnóstwo miejsca w pamięci wewnętrznej.

Pamiętaj jednak, że niektórych aplikacji nie da się zapisać wyłącznie na karcie. Są takie programy, które do sprawnego działania muszą mieć dostęp do pamięci wewnętrznej urządzenia. Często jest też tak, że nawet po instalacji na karcie część plików aplikacji trafia do pamięci telefonu. Warto mieć to na uwadze.

Starsze wersje Androida

W przypadku takich smartfonów kwestia automatycznego zapisywania aplikacji na karcie SD może być bardzo problematyczna. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czy producent telefonu przewidział taką funkcję w swojej nakładce – „czyste” Androidy starszej generacji nie dawały bowiem tej możliwości. Jak to sprawdzić?

Nie ma innej opcji, niż żmudne przeglądanie menu telefonu i poszukanie opcji automatycznego zapisu plików na karcie SD. Zwykle jest to ukryte pod pozycją „domyślna lokalizacja instalacji”. Jeśli jednak w Twoim smartfonie nie ma podobnego rozwiązania, to możesz się ratować jedną z licznych aplikacji dostępnych w sklepie Google.

Ręczne przenoszenie aplikacji

Dla wielu użytkowników jest to jedyne rozwiązanie. Nie jest ono szczególnie uciążliwe, jednak wymaga poświęcenia na to odrobiny czasu. Większość aplikacji pozwala na ich przeniesienie z pamięci wewnętrznej na kartę SD. Wystarczy znaleźć program w menu i wybrać odpowiednią opcję. W ostateczności można użyć aplikacji, która automatycznie przeprowadzi migrację wskazanych programów na nośnik zewnętrzny.

Kiedy w ogóle warto rozważyć takie przenosiny? Oczywiście wówczas, gdy ilość pamięci wewnętrznej telefonu jest już na wyczerpaniu. Powoduje to spowolnienie pracy urządzenia, a także uniemożliwia pobieranie np. wiadomości e-mail czy kolejnych aplikacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie