Smartfony są już tak powszechne, że mogłoby się wydawać, iż używają ich wszyscy. Tymczasem wciąż nie brakuje osób zupełnie nieobeznanych z tą technologią. Wśród nich dominują seniorzy. Jeśli np. Twój rodzic nadal nie korzysta ze smartfonu i chcesz go do tego przekonać, to zacznij od wypróbowania tych metod.
Na dobry początek odwiedź seniora w domu i pokaż mu swój smartfon: jak działa, jak się go obsługuje, włącza, jak wykonywać połączenia, jak korzystać z ekranu dotykowego etc. Omów najważniejsze funkcje takiego telefonu. Osoba w starszym wieku, która nigdy wcześniej nie korzystała ze smartfonu, może być w szoku, jak takie małe pudełko zastępuje wiele innych urządzeń, dlatego nie podśmiewuj się i rzeczowo odpowiadaj na wszystkie pytania.
Aby zachęcić seniora do korzystania ze smartfonu, musisz dać mu ku temu ważny i konkretny powód. Z punktu widzenia starszej osoby istotne są takie kwestie, jak możliwość szybkiego kontaktowania się z bliskimi, znalezienia numeru telefonu do przychodni, znalezienia połączenia autobusowego, zrobienia i wysłania zdjęcia, ustawienia budzika, alarmu przypominającego o zażyciu leków etc.
Zrozum, że dla starszej osoby obsługa smartfonu jest tak samo trudna, jak dla Ciebie sterowanie samolotem czy promem kosmicznym. Dlatego stosuj taktykę krok po kroku, zaczynając od samych podstaw. Pokaż, gdzie włącza się telefon, co należy nacisnąć, aby przejść do poszukiwanej funkcji, jak odblokować i zablokować ekran, jak zmienić obrazek na wyświetlaczu etc.
Gdy senior oswoi się już wstępnie ze smartfonem, to wejdźcie do Internetu i rozejrzyjcie się za modelem, który będzie dobry na start. Niech to nie będzie żaden wypasiony telefon z miliardem funkcji, z których senior i tak nie skorzysta. Postaw na prostotę, elegancki, ale stonowany design, czytelny wyświetlacz i dobre funkcje fotograficzne, które mają znaczenie dla wielu starszych osób.