Chrome to wciąż najpopularniejsza przeglądarka na świecie. Produkt Google jest lubiany za niezawodność i dość szybkie działanie, choć nie jest żadną tajemnicą, że po dłuższym czasie użytkowania ma tendencję do wyraźnego zwalniania. Co wtedy? Jak przyspieszyć działanie przeglądarki Chrome? Poznaj procedurę w 5 prostych krokach.
- Aktualizacja – Google regularnie wypuszcza aktualizacje dla swojej przeglądarki i choć przypominające o tym komunikaty mogą być denerwujące, to nie warto ich bagatelizować. Zaktualizowana przeglądarka po prostu działa szybciej. Pamiętaj, aby aktualną wersję przeglądarki pobrać z oficjalnej strony Google, a nie z innych serwerów, często dołączających różne „śmieci”.
- Mniej otwartych kart – też otwierasz 20-30 kart w przeglądarce? To prosty sposób, aby całkowicie ją zablokować, szczególnie jeśli Twój komputer nie narzeka na nadmiar pamięci operacyjnej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wprowadzenie nawyku nieotwierania zbyt wielu kart. To pomoże Ci także ogarnąć pracę i nie zgubić ważnej strony.
- Wyłącz rozszerzenia – dzięki rozszerzeniom możesz bardzo spersonalizować Chrome pod kątem swoich potrzeb. Jednak z czasem tych rozszerzeń jest tak dużo, że będą one spowalniać działanie przeglądarki. Wyłącz nieużywane rozszerzenia lub po prostu je usuń klikając w Więcej → Więcej narzędzi → Rozszerzenia.
- Wyłącz nieużywane wtyczki – wtyczki bardzo obciążają przeglądarkę, a ta pamięć operacyjną komputera, co w oczywisty sposób prowadzi do spowolnienia pracy. Dlatego jeśli masz zainstalowane wtyczki np. do odtwarzania animacji Flash, ale z nich nie korzystasz, to po prostu je usuń. Wpisz w pasku przeglądarki chrome://plugins/ i wciśnij Enter, a następnie przycisk „Wyłącz”.
- Wstępne pobieranie stron – to bardzo fajna funkcja wpływająca na przyspieszenie działania przeglądarki Chrome. Pozwala ona przeglądarce wstępnie ładować strony z linków, które prawdopodobnie otworzysz. Dzięki temu uruchomią się znacznie szybciej.
Pomocne może się też okazać wyczyszczenie historii przeglądarki i usunięcie plików cookies oraz przeskanowanie systemu w poszukiwaniu różnych zagrożeń. Te czynności nie zajmą Ci wiele czasu, a powinny istotnie wpłynąć na poprawę komfortu korzystania z Internetu.