Jak sprawnie wdrożyć CRM dla e-commerce?

Mariusz Siwko
28.08.2017

Systemy CRM szybko się rozwijają, co za tym idzie - coraz lepiej dostosowują się do potrzeb firm, które mają większe wymagania, jeśli chodzi o zarządzanie relacjami z klientami. Dobrym przykładem na to, jak systemy CRM dostosowują się do potrzeb klientów jest e-commerce. Powstają nawet takie systemy dedykowane tylko i wyłącznie branży handlu internetowego - jak np. edrone, bazujący na algorytmach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Dzięki CRM-owi możesz przewidywać decyzje zakupowe klientów, poznawać ich preferencje, a także automatyzować czynności wykonywane do tej pory ręcznie (Marketing Automation). Najpierw trzeba jednak taki system poprawnie wdrożyć. Co zrobić, żeby cały proces zaszedł szybko i bez problemów?

Przenieś dane klienta ze starego systemu do nowego

Chodzi o takie, jak np. adresy fakturowania, czy wysyłki. Wiele firm decyduje się na to z konieczności - niezależnie od tego, czy to z powodów finansowych, czy ze względów technicznych. Pamiętaj, żeby taka baza danych była właściwie przygotowana do obsługi nowych klientów. Dane klienta - i później ich analiza - mają zasadnicze znaczenie dla sprawnego uruchomienia platformy CRM dla e-commerce. Np. systemy automatyzacji marketingu pozwalają na przewidywanie zachowań klientów, umożliwiają wysyłanie spersonalizowanych komunikatów - dzięki czemu kupujący dostaje propozycje produktów, które rzeczywiście go interesują. Wiemy również, że angażowanie nowych klientów kosztuje średnio sześć razy więcej, niż utrzymanie tych już pozyskanych - dlatego warto zawsze dbać o kupujących w naszym sklepie i dostosowywać do nich ofertę sprzedażową.

Nie zapomnij o fazie testowej!

Powinieneś traktować CRM dla e-commerce jako strategiczny punkt rozwoju Twojego sklepu, dlatego testy powinny być istotną częścią każdego udanego planu wdrożenia CRM. Ważne jest, aby przetestować CRM, żeby sprawdzić, czy z technicznego punktu widzenia nie będzie późniejszych komplikacji. Wyeliminuj wszystkie istniejące problemy z jakością bazy danych - czy adresy się nie powtarzają, albo są zapisane poprawnie? Właśnie w fazie testowej najczęściej wychodzą takie drobne błędy - wtedy możesz szybko na nie zareagować.

Inne obszary, które warto wziąć pod uwagę podczas testowania CRM dla e-commerce, to funkcjonalność, raportowanie, integracja. Po usunięciu usterki w systemie nie zapomnij uruchomić testu po raz drugi, aby ustalić, czy inne obszary wymagają jeszcze poprawki.

Zainwestuj w szkolenie

Umów się na konsultacje z pracownikiem działem supportu. Pamiętaj, że poprawne wdrożenie systemu CRM pozwoli wykorzystać w pełni jego potencjał. Korzystanie z kombinacji metod szkoleniowych, takich jak webinary, kursy online i szkolenia w firme, mogą pomóc osiągnąć najlepsze rezultaty.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.