Jak ustrzec się przed utratą danych na urządzeniach mobilnych?

Antoni Kwapisz
15.12.2017

Urządzenia mobilne z dostępem do internetu są dziś powszechnie używane – ich popularność zwiększa się w każdej grupie wiekowej. Nie wyobrażamy już sobie życia bez „łatwego” dostępu do sieci, co gwarantują nam właśnie smartfony czy tablety. Są niezbędne, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W związku z tym również… mogą generować problemy w wielu obszarach – o ile nie posługujemy się nimi racjonalnie i skutecznie nie redukujemy zagrożeń związanych z utratą cennych, osobistych i firmowych, danych.

Nie możemy mówić o stuprocentowej możliwości pozbycia się zagrożeń związanych z cyberprzestępczością – stąd mowa o redukcji zagrożenia – tylko, czy aż? Każdy, kto musiał sobie poradzić ze skutkami cyberataku, na pewno uzna, że wszystkie rozwiązania (a najlepiej – „pakiet rozwiązań”) zniechęcających do zainteresowania się akurat naszym urządzeniem mobilnym, wart jest wdrożenia.

Mimo, że odzyskiwanie danych w wielu przypadkach może się zakończyć sukcesem, to ryzyko utracenia szczególnie istotnych danych, a nawet ich części, może skutkować poważnymi konsekwencjami, zarówno dla firm, instytucji, jak i dla użytkowników indywidualnych.

Aby uświadomić sobie istnienie potencjalnego ryzyka, należy w pierwszej kolejności zdać sobie sprawę z realnego zagrożenia – okazuje się bowiem, że wciąż za „podwyższenie” ryzyka przeprowadzenia udanego cyberataku odpowiada nie co innego, tylko niefrasobliwość użytkownika. Jeśli myślimy, że posługiwanie się loginem i hasłem przy logowaniu do różnych aplikacji, czy też posiadanie jakiegokolwiek (i to rzadko aktualizowanego) programu antywirusowego, zapewni nam względne bezpieczeństwo, jesteśmy w błędzie.

Nie zawsze wystarczającą „zaporą” przed cyberatakiem będzie również zaszyfrowanie danych (choć oczywiście takie działanie warte jest polecenia), podobnie jak zastosowanie takich technik, które skutecznie uniemożliwią ewentualność odszyfrowania danych. Oprócz tych kluczowych zabezpieczeń, warto również wypracować w sobie nawyk wykonywania pewnych „procedur”, dzięki którym będziemy się mogli skutecznie ustrzec przed utratą danych.

Nie daj szansy hakerowi – co zrobić, żeby dane na urządzeniach mobilnych były bezpieczniejsze?

  • Dokonaj weryfikacji jakości i bezpieczeństwa aplikacji, która Cię interesuje.

Nigdy nie pobierajmy aplikacji ze źródeł budzących wątpliwości. Korzystajmy jedynie z Google Play, czy też App Store (choć i te platformy nie dają pełnej gwarancji bezpieczeństwa aplikacji). Warto też poświęcić chwilę i zapoznać się z recenzjami innych użytkowników, którzy wcześniej zdecydowali się korzystać z danej aplikacji.

  • Zapoznaj się wnikliwie z zakresem informacji, jakich „zażąda” od Ciebie aplikacja przy instalacji.

Czy naprawdę chcielibyśmy ujawniać takie informacje jak np. dokładna lokalizacja naszego urządzenia, czy też książka telefoniczna?

  • Blokowanie aplikacji

Warto skorzystać ze specjalnych aplikacji, które mają na celu ochronę danych – tego rodzaju zabezpieczenia nie są stosowane tak często jak powinny, przede wszystkim z powodu pewnej uciążliwości dla użytkownika – każdorazowe wpisywanie kodu zabezpieczającego, konieczne, w związku z blokowaniem danej aplikacji, jest męczące. Są jednak na rynku takie aplikacje zabezpieczające, które pozwalają dokonać odblokowania za pomocą różnych motywów graficznych, co jest mniej uciążliwe niż używanie kodu.

  • Program antywirusowy

Trudno w to uwierzyć, ale nadal zbyt wielu użytkowników urządzeń mobilnych zapomina o tej niezbędnej podstawie przeciwdziałania cyberatakom. W związku z tym, że ze smartfonów czy tabletów korzystamy nawet częściej niż z PC, ich ochrona jest równie ważna – zainstalujmy więc program monitorujący takie ruchy jak np. pobieranie niebezpiecznych aplikacji, blokujący podejrzane wiadomości, z potencjalnie złośliwą zawartością itp.

  • Polityka „hasłowa”

Nie może być zbyt prosta i czytelna… dla osób trzecich, a więc postarajmy się stosować hasła choć trochę skomplikowane (wciąż spotyka się kombinacje typu: „1234…”). Warto też stosować różne hasła do różnych aplikacji.

  • Zaufane Wi-Fi

Wi-Fi publiczne, bez stosownych zabezpieczeń? Zalogowanie się do takiej sieci zawsze niesie ze sobą ryzyko narażenia się na atak hakerów i utratę danych. Bywa, że możemy takiego ruchu – jak podłączenie do sieci w danym miejscu – w ogóle nie zauważyć, dlatego warto wyłączyć w naszym urządzeniu mobilnym funkcję „Automatyczne połączenia w przyszłości”.

Zachowanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa danych, z których korzystamy używając urządzeń mobilnych, w dużym stopniu zależy też od charakteru naszej aktywności w sieci. Z pewnością jedną z częstszych aktywności, jakie podejmujemy w ramach mobilnego internetu, jest komunikowanie się ze znajomymi. W związku z tym jest to również „obszar” szczególnie narażony na cyberataki. Jak można im przeciwdziałać?

A’ propos wcześniej wspomnianego szyfrowania danych – byłoby ono szczególnie korzystne przy takich aplikacjach jak komunikatory internetowe. Najpopularniejszym jest związany z Facebookiem – Messenger, który, niestety, nie jest szczególnie dobrze chroniony pod względem ruchu sieciowego i co za tym idzie – udostępnianych w jego ramach danych.

W takich przypadkach często z pomocą przychodzą nam inne rozwiązania, które nie są co prawda tak popularne, ale bywa, że pod względami, na których może nam szczególnie zależeć – bardziej rozwinięte. Jeśli chcesz zachować większą anonimowość podczas komunikowania się w sieci za pomocą urządzenia mobilnego, na pewno warto pomyśleć o instalacji komunikatora WhatsApp, wyróżniającego się wysokim poziomem szyfrowania danych.

Przestępcy wykazują się wyobraźnią realizując kolejne ataki na nasze dane – my również wykażmy się nią, a przynajmniej – racjonalnością – w codziennym użytkowaniu urządzeń mobilnych. Stosowanie prostych i sprawdzonych metod wyraźnie redukuje niebezpieczeństwo utraty istotnych dla nas danych.

Artykuł przygotowany wraz z partnerem serwisu DataLab.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie