Jak usunąć dane ze smartfona przed sprzedażą? Podpowiadamy

Antoni Kwapisz
24.10.2016

Współczesne telefony komórkowe, a tak naprawdę wielofunkcyjne urządzenia mobilne, spokojnie mogą zostać uznane za cenne źródła wiedzy o ich użytkownikach. Maile, skany dokumentów, zdjęcia rodziny, wiadomości tekstowe – to wszystko zdradza, kim jesteśmy, jak się zachowujemy, nawet ile zarabiamy i gdzie mieszkamy. Oczywiste jest więc, że przed sprzedażą telefonu warto te informacje usunąć. Jak to zrobić skutecznie?

Samo wykasowanie nie wystarczy

Ręczne wykasowanie danych nie jest żadną przeszkodą do ich odzyskania – o ile tylko komuś będzie na tym zależało. Warto zdać sobie sprawę, że naciśnięcie opcji Usuń w telefonie sprawia, że dany plik przestaje być tylko widoczny dla użytkownika. Fachowcy nazywają to logicznym usunięciem danych. Plik jednak nadal jest zakodowany w pamięci telefonu i informatyk bez trudu go odzyska.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najpewniejszym wyjściem byłoby trwałe usunięciu danych z pamięci bitowej, ale nikomu nie chciałoby się w to bawić. Wniosek? Jest problem. Na szczęście istnieje jego skuteczne rozwiązanie.

Przywrócenie do ustawień fabrycznych

Przywracając telefon do ustawień fabrycznych tracimy zgromadzone w jego pamięci dane – tyle teoria. Praktyka pokazuje, że różnie z tym bywa. Na pewno jest to metoda skuteczna w przypadku telefonów BlackBerry i Apple. Testy wykazały, że przywrócenie smartfonów tych firm do ustawień fabrycznych trwale usuwa zapisane dane i nie można ich ponownie odtworzyć (a przynajmniej nie zrobi tego pierwszy-lepszy złodziej danych).

Co z użytkownikami telefonów pracujących pod Androidem? Tutaj jest większy problem, bo samo przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Dlatego zaleca się, aby przed wykonaniem tej operacji, użytkownik zaszyfrował urządzenie.

Rada

Można to zrobić wchodząc do Menu> Ustawienia> Bezpieczeństwo> Zaszyfruj Urządzenie.

Taka operacja sprawi, że nawet jeśli ktoś będzie chciał odzyskać dane, to będzie potrzebować do tego hasła.

Pamiętaj

Hasło musi być bardzo trudne – składać się z wielu znaków, o różnej wielkości, w tym znaków specjalnych i cyfr.

Trwałe usunięcie danych ze smartfona nie jest więc wcale takie proste i oczywiste. Warto pamiętać o tych zasadach nie tylko przed sprzedażą telefonu, ale też przed wysłaniem urządzenia do serwisu. Dane osobowe to dziś najcenniejszy towar.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie