Jak zdiagnozować i naprawić matrycę laptopa?

Krzysztof Jagielski
26.08.2016

Matryce do laptopów to podzespoły wyjątkowo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Podczas wymiany matrycy należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry jakie charakteryzują matrycę, czyli: rozdzielczość maksymalna (resolution) oraz tzw. aspect ratio czyli proporcje boków, które mogą występować w wariancie 4:3 lub (obecnie częściej) 16:9.

Diagnozowanie uszkodzeń

Najczęstsze uszkodzenia, jakim ulegają matryce do laptopów to:

  • wypalone piksele - czyli piksele o odmiennej barwie lub nie świecące w ogóle,

  • czarne paski - czyli uszkodzone sektory elektroniki matrycy,

  • czarny ekran - czyli czarna lub bardzo blado świecąca matryca.

Innymi uszkodzeniami kwalifikującymi matrycę do wymiany mogą być wszelkiego typu zarysowania, pęknięcia lub zacieki będące efektem zalania. Dodatkowo uszkodzeniu może ulec taśma spinająca matrycę z płytą główną, a objawami tego mogą być:

  • brak obrazu,

  • zanikanie obrazu podczas poruszania ekranem,

  • "zakłócenia" i "odbicia" na ekranie,

  • zmienione barwy,

  • awaria urządzeń peryferyjnych typu kamery czy mikrofony.

W takim przypadku wymianie podlega sama taśma matrycy, a nie cały ekran.

Demontaż uszkodzonej matrycy

Po zdiagnozowaniu uszkodzenia matrycy pierwszym naszym zadaniem będzie zaopatrzenie się w model zastępczy kompatybilny z naszym laptopem. Kierujemy się marką oraz parametrami podanymi powyżej, czyli: aspect ratio i resolution. Najłatwiej sprawdzić wszelkie dane na zdemontowanej matrycy, której demontaż wygląda następująco:

  • odkręcamy śrubki mocujące ramkę matrycy - jest ich zwykle kilkanaście wokół całego ekranu,

  • zdejmujemy ramkę - odciągając ją na środku i posuwając się po obwodzie aż do całkowitego zdemontowania,

  • odpinamy taśmę od matrycy - wyciągamy złącze z tylnej części ekranu,

  • odkręcamy śrubki mocujące matrycę z boków do prowadnic - zwykle są cztery takie śrubki,

  • wyjmujemy matrycę.

Po wyjęciu matrycy możemy już sprawdzić wszystkie dane techniczne i podjąć decyzję czy zakupujemy matrycę z oryginalnego modelu czy też zastępczą. Należy przy tym pamiętać, że producenci laptopów często zamawiają matrycę u podwykonawców, dlatego jeżeli zależy nam na pieniądzach, to śmiało możemy zamówić element zastępczy bez wpływu na jakość obrazu.

Montaż nowej matrycy

Procedura jest identyczna jak przy demontażu, przy czym z oczywistych względów realizujemy kroki opisane powyżej w odwrotnej kolejności. Przed założeniem ramki i przykręceniem śrub wokół niej warto jest sprawdzić czy nasz nowy element działa prawidłowo. Podpinamy zatem taśmę do matrycy i delikatnie wkładamy do obudowy, zwracając uwagę na to, aby nie zrobić przy tym zwarcia stykając metalową krawędź matrycy z elementami obudowy. Gdy stwierdzimy już, że matryca działa prawidłowo, możemy zamontować ramkę oraz przykręcić śruby. Jak widać na podstawie powyższego opisu nie zawsze uszkodzone matryce do laptopów zmuszają nas do szukania pomocy specjalistów. W większości przypadków wymiany dokonać możemy sami, wyjątkiem są awarie, które łatwiej jest przeprowadzić w obrębie uszkodzonego sprzętu jak np. awarie podświetlenia.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie