Jaki router dla biura i domu?

Mateusz Nowak
22.03.2016

Internet jest dla nas dzisiaj dobrem niezastąpionym, a bezprzewodowy Internet często medium, bez którego dosłownie nie możemy żyć. Jeżeli więc w domu lub biurze ma być dostępne Wi-Fi, będzie do niego potrzebny router. Teoretycznie ten do domu powinien być w miarę prosty, wydajny i łatwy w obsłudze. Ten do biura natomiast powinien dać się maksymalnie modyfikować i obsługiwać dodatkowe zadania.

Router do domu – jak wybrać?

Jeżeli w domu mamy kilka komputerów lub urządzeń z kartami sieciowymi, to router musi cechować się w miarę dobrą przepustowością. Standardem dla takich routerów jest zazwyczaj transmisja na paśmie 2,4 GHz, jednakże router może też z powodzeniem obsługiwać pasmo 5 GHz. To drugie przyda się wtedy, kiedy będziemy chcieli uniknąć zakłóceń. Gdy w pobliżu działa wiele urządzeń, które wykorzystują standard 2,4 GHz, to dodatkowy z pewnością nie zaszkodzi.

W kwestii przepustowości wszystko będzie zależało od tego, w jaki sposób korzystamy z Internetu. Jeżeli jest to bardzo intensywne korzystanie, a dodatkowo z wielu urządzeń, to router musi mieć wysoką przepustowość. Z pewnością takim minimum będzie 100 MBitów.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to router w tych czasach powinien mieć szyfrowanie WPA2. Szyfrowane WEB jest niewystarczalne. Z WPA2 możemy zabezpieczyć naszą sieć na tyle, że nikt niepowołany nie będzie z niej korzystał.

Router do domu nie musi być drogi, w większości przypadków po jednorazowej konfiguracji nikt się już nim nie przejmuje. Dlatego też nie ma sensu płacić za drogie urządzenie, jeżeli nie będziemy w stanie wykorzystać jego możliwości.

Router do biura – jak wybrać?

Firmowe zastosowania routera wymagają posiadania urządzenia o znacznie wyższych standardach. W biurach obraca się często informacjami, które nie mogą wyjść poza ich obręb. Dlatego też w routerze będziemy potrzebować dodatkowych funkcji. Oczywiście tak samo powinien być on szyfrowany za pomocą WPA2, ale dodatkowo też przy da się w nim wbudowany firewall, obsługa strefy zdemilitaryzowanej, opcje tworzenia sieci VPN czy filtrowanie pakietów.

Przepustowość routera powinna być tym wyższa, im więcej urządzeń będzie on obsługiwał. Jasne jest, że inną przepustowość zastosujemy do biura, w którym są dwa komputery, a inną do takiego, w którym jest ich 20.

Router do biura powinien też obsługiwać bezwzględnie dwie częstotliwości – 2,4 GHz i 5 GHz. Wtedy zyskamy pewność, że Internet będzie szybszy. Bez pasma 5 GHz szybkość Internetu będzie niewystarczająca, a zakłócenia będą powodowały po prostu pogorszoną jakość jego wykorzystania.

Dobry router do biura musi posiadać gigabitowy przełącznik, dzięki któremu z łatwością prześlemy duże pliki. Dobrze byłoby też, gdyby urządzenie było wyposażone w okręcane anteny. W ich miejsce będzie można zastosować większe, które znacznie poprawią zasięg we wszystkich częściach biura. Jeśli ten mimo tego będzie zbyt słaby, to powinniśmy mieć możliwość zainstalowania w biurze Access pointa, który odbierze sygnał sieci, przetworzy go, wzmocni i prześle dalej.

Router w biurze musi być bezwzględnie wyposażony w USB z funkcją hosta. Bardzo też przydaje się możliwość podłączenia modemu 3G/HSPA. Kiedy w biurze działamy z wykorzystaniem skomplikowanych, profesjonalnych rozwiązań, router powinien być też wyposażony w usługę WMM (Wireless Multimedia). Pozwoli nam ona płynnie odtwarzać strumieniowane multimedia. Z kolei dzięki bramce VoIP będziemy mogli zintegrować router z telefonami.

Biurowy router powinien też pozwalać na zainstalowanie oprogramowania do obsługi, dzięki któremu będzie można konfigurować dowolnie jego możliwości. Warto pamiętać, że taki router powinien być wyposażony w modem ADSL2+ lub VDSL wtedy, kiedy dostawca Internetu oferuje go nam w danej technologii, a w modem Gigabit LAN wtedy, kiedy korzystamy w biurze z kablówki od konkretnego dostawcy.

Z pewnością router do biura powinien być droższy od tego, z którego korzystamy w domu. Tutaj cena praktycznie zawsze idzie w parze z jakością. W biznesie natomiast powinno się wykorzystywać dedykowane rozwiązania, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i użyteczność.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie