Jaki skaner wybrać? Wszystko, co musisz wiedzieć

Antoni Kwapisz
13.12.2021

Skaner jest bardzo przydatnym elementem wyposażenia domu oraz niezbędnym urządzeniem w każdym biurze. Choć współczesne smartfony oferują już bardzo dobrą rozdzielczość zdjęć, co pozwala wykorzystywać je do skanowania dokumentów, to jednak pod względem funkcjonalności, jakości obrazu oraz wygody użytkowania nadal przegrywają ze skanerami stacjonarnymi. Zastanawiasz się, jaki skaner wybrać? Nasz poradnik pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji.

Rodzaje skanerów

Zacznijmy od przybliżenia Ci dostępnych skanerów ze względu na ich budowę. Na rynku znajdziemy dziś trzy podstawowe rodzaje tych urządzeń. Są to:

  1. Skanery płaskie – jest to najpopularniejszy rodzaj skanera, który znajduje zastosowanie zarówno w biurze, jak i w domu. Jaka sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia ze sprzętem o płaskiej konstrukcji, z pokrywą. Aby zeskanować dowolny dokument wystarczy położyć kartkę papieru na szklanej powierzchni, zamknąć pokrywę i wywołać proces przyciskiem lub z poziomu innego urządzenia, do którego został podłączony skaner (komputer, smartfon). Skaner płaski jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy planujesz skanować niewielkie liczby dokumentów.
  2. Skanery szczelinowe – są bardziej zaawansowane z uwagi na zastosowanie w nich systemu podajnikowego. Dokument lub wiele dokumentów umieszcza się w specjalnej szczelinie, a następnie kartka jest przesuwana nad promieniem światła i wysuwana poza urządzenie. Takie skanery oferują również funkcję skanowania dwustronnego (tzw. duplex). Postaw na skaner szczelinowy, jeśli skanujesz dużo dokumentów w tym samym czasie.
  3. Skanery ręczne – nie oferują porównywalnej jakości obrazu w stosunku do skanerów płaskich czy szczelinowych. Zaletą jest natomiast to, że taki skaner można zabrać ze sobą np. do biblioteki czy na zajęcia i skanować wybrane fragmenty tekstu lub elementów graficznych. Jest to więc dobry wybór np. dla studentów.

Jaki skaner wybrać w zależności od konkretnych potrzeb?

Parametry techniczne poszczególnych skanerów są oczywiście ważne, natomiast kluczowe znaczenie zawsze powinno mieć to, czy dany sprzęt rzeczywiście odpowiada na Twoje potrzeby – zarówno pod względem jakości generowanego obrazu, jak i wygody użytkowania. Dlatego poniżej krótko omawiamy najczęstsze zastosowania skanerów i podpowiadamy, które urządzenia powinny się w nich sprawdzić najlepiej.

Do biura

Jeśli potrzebujesz skanera do skanowania faktur i umów dla klientów, to bez wątpienia powinieneś postawić na skaner płaski lub szczelinowy. Wybór sprowadza się tutaj głównie do tego, jak dużo dokumentów skanujesz w jednym czasie.

Do domu

W domowych warunkach w zupełności wystarczający powinien być skaner płaski, który dobrze sprawdza się do skanowania na przykład rodzinnych zdjęć, prac szkolnych czy faktur i rachunków.

Dla fotografa

Z punktu widzenia osób profesjonalnie zajmujących się fotografią najważniejsza będzie wysoka jakość obrazu. Dlatego rekomendujemy zakup skanera płaskiego ze specjalną przystawką dla fotografa, najlepiej oferującego funkcję korekty obrazu. Na rynku można również znaleźć profesjonalne skanery fotograficzne z funkcją digitalizacji filmów (nie ma potrzeby wcześniejszego drukowania zdjęć, aby je zarchiwizować czy przygotować wersje cyfrowe).

Dla studenta, ucznia, osób pracujących w terenie

W każdej z tych sytuacji jakość obrazu jest ważna, natomiast o wiele istotniejsza jest funkcjonalność i mobilność skanera. Dlatego warto postawić na urządzenie ręczne lub skaner płaski o kompaktowej konstrukcji, który zmieści się w torbie od laptopa, może być przewożony w samochodzie itd.

Może urządzenie 3w1?

Urządzenia biurowe 3w1, nazywane potocznie kombajnami, są ciekawą alternatywą dla skanera, ponieważ oferują funkcję zarówno skanowania, jak i drukowania oraz kopiowania. Pamiętaj natomiast, że taki sprzęt sprawdzi się jedynie w domu lub w jednoosobowym biurze. Nie wybieraj go do firmy, w której pracuje wiele osób, ponieważ jest praktycznie pewne, że będzie dochodzić do sytuacji, w której pracownicy sobie przeszkadzają (jedna osoba chce coś zeskanować, druga wydrukować etc.).

Parametry i funkcje, czyli jak czytać specyfikację skanera?

Wiesz już, jaki rodzaj skanera będzie dla Ciebie odpowiedni. Teraz możesz więc skupić się na konkretnej kategorii urządzeń i znaleźć taki model, który najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas analizowania specyfikacji skanera? Oto najważniejsze kwestie:

  • Rodzaj zastosowanego układu optycznego – możesz się spotkać zarówno ze skanerami wyposażonymi w technologię CCD z lampą fluorescencyjną (gwarantują bardzo wysoką jakość skanowanego obrazu), jak i te z układem optycznym CIS z diodami LED (szybkie uruchamianie i skanowanie, energooszczędność, ale średnia jakość obrazu) czy z układem LiDE (optymalny wybór pod względem jakości obrazu, czasu oraz kosztu skanowania). Sam zdecyduj więc, na czym najbardziej Ci zależy. Do skanowania dużej liczby dokumentów biurowych wybralibyśmy skaner z układem CIS lub LiDE.
  • Rozdzielczość – w dużym uproszczeniu można napisać, że im wyższą rozdzielczość oferuje skaner, tym lepsza będzie jakość obrazu. W praktyce do zastosowań biurowych czy domowych wystarczająca będzie rozdzielczość między 600 a 10000 dpi.
  • Obsługiwane nośniki – większość skanerów biurowych i domowych obsługuje nośniki do formatu A4, jednak można znaleźć i takie, które umożliwiają skanowanie obiektów w nietypowym formacie – są one przeznczone głównie dla grafików.
  • Format zapisu – standardowo skanery skanują obraz w formacie JPG i PDF, jednak jeśli zależy Ci na większej rozpiętości barw, to poszukaj modelu skanującego z 16-bitową rozdzielczością (oznaczenie TIFF).
  • Prędkość skanowania – na ten parametr powinny zwrócić uwagę osoby, które skanują wiele dokumentów jednocześnie oraz szukają sprzętu do zastosowań biurowych. Bardzo szybkie skanery potrafią zeskanować nawet kilkadziesiąt stron w ciągu minuty.
  • Łączność Wi-Fi – jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala korzystać ze skanera bez konieczności przewodowego podłączenia go do komputera. Dzięki łączności Wi-Fi możesz skanować z poziomu np. smartfonu czy laptopa. Bardzo przydaje się to zarówno w biurze, jak i w domu, gdzie mamy do dyspozycji tylko jedno centralne urządzenie.

Kierując się naszymi wskazówkami znajdziesz dla siebie taki skaner, który idealnie sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach i zagwarantuje Ci oczekiwaną jakość obrazu oraz wysoką funkcjonalność.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie