Jaki smartfon wybrać, aby posłużył jak najdłużej?

Jerzy Biernacki
19.11.2018

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że współczesny sprzęt elektroniczny zużywa się w zastraszającym tempie. Mało kto zakłada więc, że będzie użytkować np. swój nowy telefon dłużej niż wynosi okres gwarancji. Nie wszyscy jednak są gadżeciarzami. Wiele osób szuka sprzętu, który zapewni choćby zadowalającą wydajność i funkcjonalność przez możliwie najdłuższy czas, nawet kilka lat. Jeśli są to dla Ciebie kluczowe kryteria wyboru smartfona, to sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego modelu.

Wymienna bateria

Kiedyś oczywistość, dziś coraz rzadziej spotykane rozwiązanie. Producentom telefonów nie zależy na tym, aby użytkownicy mieli możliwość samodzielnego wymienienia baterii. Padnięty akumulator jest przecież dobrym pretekstem do wymiany smartfona lub w ostateczności zlecenia naprawy w autoryzowanym serwisie (gdzie jest bardzo drogo). Mimo to na rynku wciąż można znaleźć modele z wymienną baterią i naprawdę warto się nimi zainteresować, jeśli zależy Ci na jak najdłuższym użytkowaniu smartfona.

Corning Gorilla Glass

To wciąż najskuteczniejsza powłoka chroniąca ekran telefonu przed zarysowaniem czy nawet pęknięciem. Obecnie w najnowszych modelach smartfonów stosuje się już piątą generację Corning Gorilla Glass. Warto dopłacić za telefon, którego ekran jest zabezpieczony tą powłoką, bo to daje nadzieję na długie użytkowanie aparatu – nawet jeśli nie przepadasz za noszeniem smartfona w etui. Porysowanie lub pęknięcie ekranu jest najczęstszą przyczyną przyspieszonej wymiany telefonu.

Wymienna obudowa

Jeśli chcesz nie tylko, aby Twój telefon długo zachował wydajność, ale też dobrze się prezentował, poszukaj modelu, w którym zastosowano opcję wymiany obudowy. Sprawdź, jaki jest wybór obudów – w tym tych pochodzących od niezależnych producentów (są znacznie tańsze niż oryginalne). Po wymianie obudowy smartfon będzie wyglądać jak nowy, a koszt takiej operacji jest śmieszny w porównaniu do ceny nowego telefonu.

Czysty system operacyjny

Powszechną przyczyną przedwczesnej wymiany smartfona jest tzw. „zamulanie”. Współczesne telefony, choć coraz wydajniejsze, nie radzą sobie z obsługą wielu aplikacji, z których większość z nas chętnie korzysta. Wina zwykle leży po stronie przeciążenia systemu tak zwaną nakładką producenta. Nakładka ma na celu dostosowanie systemu operacyjnego do cech konkretnego urządzenia, co oczywiście jest zaletą.

Z drugiej jednak strony powoduje to znaczne obciążenie systemu, który z czasem zaczyna spowalniać pracę smartfona. Dlatego jeśli ważniejsza jest dla Ciebie wydajność niż efektowny wygląd, postaw na telefon z czystym systemem operacyjnym (dotyczy to oczywiście urządzeń z Androidem).

Nie łudź się przy tym, że kupując smartfona z najwyższej półki, zagwarantujesz sobie jego wieloletnie użytkowanie. Dziś cena nie jest już bezbłędnym wyznacznikiem jakości urządzeń mobilnych. Radzimy więc skupić się na wymienionych cechach telefonu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie