Jaki sprzęt komputerowy kupić? Nowy czy poleasingowy?

Jerzy Biernacki
07.06.2021

Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez sprzętu komputerowego. Obecnie większość spraw biznesowych załatwia się online, komputer jest niezbędny do wystawiania faktur, prowadzenia rozliczeń z kontrahentami, zarządzania magazynem czy przygotowywania ofert. Zakup sprzętu, w tym peryferii (drukarka, monitor etc.) wiąże się jednak ze sporymi kosztami. Dlatego coraz więcej firm analizuje opcję zainwestowania w urządzenia z drugiej ręki. Czy warto kupić poleasingowy sprzęt komputerowy? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania.

Komputer poleasingowy – nie ma się czego bać!

Wielu przedsiębiorców konsekwentnie wybiera nowe urządzenia biurowe, ponieważ obawiają się zakupu sprzętu z drugiej ręki. Panuje dość powszechne przekonanie, że np. poleasingowy laptop musi być już skrajnie zużyty i będzie bardzo awaryjny. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Po pierwsze: pamiętajmy, że sprzęt komputerowy to nie samochód. Zużywa się znacznie wolniej, nie jest też tak intensywnie użytkowany, nie ulega poważnym wypadkom i z reguły nie przechodzi z rąk do rąk, tylko jest przypisany jednemu pracownikowi.

Po drugie: firmy bardzo często kupują sprzęt komputerowy z wysokiej półki. Na przykład laptopy biznesowe są wykonane z zupełnie innych materiałów niż te dla domu, ucznia czy studenta. Stopień zużycia takiego sprzętu może więc być minimalny lub wręcz niezauważalny, a pod względem wydajności urządzenia biznesowe dystansują te oferowane w marketach z elektroniką.

Poza tym firmy sprzedające poleasingowy sprzęt komputerowy rzetelnie informują, w jakim stanie jest dane urządzenie. Sprzęt jest również kompleksowo przygotowany do użytkowania przez nowego właściciela – ma wyczyszczony dysk i zainstalowane podstawowe oprogramowanie.

Kluczową zaletą poleasingowego sprzętu komputerowego jest oczywiście znacznie niższa cena w porównaniu z fabrycznie nowym. To ważna informacja nie tylko dla małych firm, które muszą liczyć każdą złotówkę, ale też dla większych przedsiębiorstw wyposażających całe biuro, gdzie kwoty idą już nierzadko w dziesiątki tysięcy złotych. Każda oszczędność jest więc tutaj na wagę złota.

To warto wiedzieć

Zakupiony poleasingowy sprzęt komputerowy bez problemu można wrzucić w koszty działalności. Osiągamy więc tutaj korzyść podatkową.

Trudno wskazać istotne wady zakupu sprzętu poleasingowego

Dla niektórych przedsiębiorców pewną wadą mogą być wspomniane wcześniej ślady użytkowania. Jednak warto sobie zadać pytanie, czy kilka rys na obudowie rzeczywiście powinno skłonić do zakupu nowego, ale znacznie droższego urządzenia? W końcu mówimy tutaj o sprzęcie do pracy, który przede wszystkim powinien być wydajny.

Trzeba także wspomnieć o tym, że w przypadku poleasingowych laptopów może pojawić się problem znacznego spadku pojemności baterii. W takiej sytuacji warto podpytać firmę sprzedającą komputer o faktyczny stan akumulatora i ewentualnie porozmawiać o jego wymianie.  

Gdzie szukać ofert sprzedaży poleasingowego sprzętu komputerowego?

Poleasingowy sprzęt komputerowy można bez problemu kupić w Internecie – są wyspecjalizowane sklepy, które oferują właśnie urządzenia z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie.

To wygodna forma zakupu, ponieważ mamy tutaj możliwość skompletowania potrzebnego sprzętu bez wychodzenia z biura czy z domu. Możemy na spokojnie zastanowić się, co jest nam niezbędne do efektywnej i wygodnej pracy, porównać różne modele i tym samym podjąć najlepszą decyzję dla swojego biznesu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie