Jaki starter na kartę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Mariusz Siwko
07.08.2018

Spadek cen abonamentów komórkowych i zwiększenie ich dostępności spowodowały, że sukcesywnie maleje zainteresowanie tzw. prepaidami, czyli ofertami na kartę. Mimo to wciąż nie brakuje osób, które cenią sobie niezależność i po prostu nie chcą wiązać się umową z jednym operatorem. Oni nadal wybiorą klasyczny prepaid. Nie bez znaczenia jest również to, że popularne startery na kartę można kupić praktycznie wszędzie. Nie warto tego jednak robić w ciemno. W tym poradniku podpowiadamy, na co trzeba zwrócić baczną uwagę.

Rejestracja numeru

Zacznijmy od przypomnienia. Od 2017 roku w Polsce obowiązuje nakaz rejestrowania każdego numeru telefonu. Dotyczy to także prepaidów. Nie ma więc możliwości, abyś zgodnie z prawem kupił starter bez podzielenia się swoimi danymi osobowymi. To bardzo ważne, ponieważ musisz wiedzieć, że bez rejestracji Twoja karta pozostanie nieaktywna.

Sprawdź więc, czy w punkcie, w którym zamierzasz kupić kartę, będziesz mieć od razu możliwość jej zarejestrowania. Jeśli nie, to będzie Cię czekać procedura internetowa (niekoniecznie tak szybka, jak się wydaje) lub wizyta w salonie operatora.

Sprawdź ważność konta

Bardzo ważna kwestia. Największą bolączką ofert na kartę jest to, że klient musi regularnie doładowywać konto, aby w ogóle móc wykonywać i odbierać połączenia. Niektórzy operatorzy stosują tutaj mało konsumenckie podejście, w efekcie czego doładowanie za np. 10 złotych przedłuża ważność konta o zaledwie kilka dni. W takim układzie sens posiadania telefonu na kartę mija się trochę z celem.

Warto więc poszukać takiej oferty, która gwarantuje przedłużenie ważności konta o cały rok bez względu na wysokość doładowania. Jest to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie dla klienta.

Czy środki ze startera możesz wykorzystać w 100%?

Nie jest to wcale oczywiste! W tym względzie można się nieźle naciąć przyjmując, że skoro zapłaciło się np. 5 złotych za starter, to cała kwota jest do wykorzystania na rozmowy, SMS-y czy transfer danych. Przed zakupem konkretnego startera sprawdź więc, jaką politykę ma dany operator. Takie informacje muszą znaleźć się także na opakowaniu startera.

Koszt doładowania i usług

Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek wybrał ofertę dowolnego operatora bez wcześniejszego sprawdzenia jego cennika. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale takie proste. Ofert na kartę jest tak dużo (zwłaszcza ze strony operatorów wirtualnych), że można naprawdę łatwo pogubić się w tabelkach i pakietach.

O to też chodzi operatorom. Te firmy nie chcą, aby klient kupił starter i ograniczał się tylko do okazjonalnego wykonywania połączeń czy wysyłania SMS-ów. Ma także korzystać z Internetu, co obecnie przynosi telekomom ogromne korzyści.

Dlatego przed zakupem startera, sprawdź dokładnie, co oferują poszczególne telekomy i przepuść to przez filtr swoich potrzeb. W przeciwnym razie wybór telefonu na kartę wcale nie musi okazać się uzasadniony ekonomicznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie