Kamera termowizyjna sojusznikiem w walce z koronawirusem

Mariusz Siwko
30.06.2020

Zdaje się, że epidemia koronawirusa Sars-Cov-2 na dłuższy czas zmieniła obraz życia publicznego. W wielu miejscach, do których przychodzą większe liczby ludzi konieczne jest zastosowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa, polegających między innymi na mierzeniu ciepłoty ciała. Proces sprawdzania temperatury wszystkim osobom wchodzącym do danego obiektu można znacznie przyspieszyć i usprawnić, wykorzystując automatyczny system pomiaru temperatury.

Kamery termowizyjne – sposób kontrolowanie temperatury ciała

Na początku należy wyjaśnić ewentualną wątpliwość – kamery termowizyjne nie są przyrządami wykrywającymi obecność koronawirusa w organizmie. Jednakże ich szeroka funkcjonalność umożliwia mierzenie temperatury ciała większej liczby osób jednocześnie. Podwyższona temperatura jest z kolei jednym z najczęstszych objawów choroby COVID-19. Wykrycie przy wejściu do obiektu osoby z podwyższoną ciepłotą ciała powinno skutkować zatrzymaniem jej przez obsługę i skierowanie na przesiewowe badania na obecność koronawirusa. Jest to jeden ze sposobów prewencji, zapobiegający rozprzestrzenianiu się epidemii.

System termowizyjny – gdzie powinien być stosowany?

System pomiaru temperatury okaże się nieoceniony we wszystkich miejscach, w których jednocześnie zbiera się większa liczba ludzi. Dzięki jego zastosowaniu zwiększa się szansa wykrycia potencjalnych osób zakażonych koronawirusem, a co za tym idzie – zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii. Kamery termowizyjne powinny znaleźć się w takich miejscach, jak:

  • porty lotnicze,
  • dworce kolejowe i autobusowe,
  • kina, teatry, muzea itp.,
  • autobusy rejsowe i inne środki zbiorowego transportu,
  • fabryki, huty i inne zakłady pracy.

Kamery termowizyjne – zalety

Automatyczny pomiar temperatury niesie wiele dobrego zarówno dla całego społeczeństwa, jak i poszczególnych jednostek. Kamery termowizyjne okazały się bowiem skutecznym sojusznikiem w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii. Wiele osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo i to właśnie one stanowią największe zagrożenie dla pozostałych, ponieważ nie będąc świadomym zakażenia, swobodnie poruszają się w przestrzeni publicznej. Wychwytywanie ludzi z podwyższoną temperaturą ciała, a więc potencjalnie zakażonych koronawirusem, pomaga uchronić osoby, które są narażone na ostrzejszy przebieg choroby.

Do najważniejszych zalet kamer termowizyjnych należą:

  • bardzo dokładny pomiar temperatury (o setnych części stopnia Celsjusza),
  • tworzenie obrazu termowizyjnego o dużej rozdzielczości,
  • transfer obrazu na wbudowane ekrany LCD lub do monitorów znajdujących się w wydzielonych pomieszczeniach,
  • laserowy celownik, umożliwiający zmierzenie temperatury w najbardziej miarodajnym miejscu ciała.

Dostępne formy kamer termowizyjnych

Dzięki temu, że kamery termowizyjne dostępne są w bardzo zróżnicowanych wariantach, wszystkie miejsca użytku publicznego mogą wybrać urządzenia, których specyfikacja pozwoli wykorzystać je danym rodzaju obiektu jak najefektywniej. Szeroki wybór systemów pomiaru temperatury znajdziesz w sklepie KompleksMedia.pl, gdzie dostępne są:

  • kamery termowizyjne IP,
  • bramki bezpieczeństwa,
  • ręczne skanery do mierzenia ciepłoty ciała,
  • kamery zintegrowane z serwerem i monitorem,
  • terminale z własnymi wyświetlaczami LCD.

Pomiar temperatury w miejscach z dużymi skupiskami ludzi prawdopodobnie będzie obowiązywał przez dłuższy czas. Dlatego inwestycja w systemy pomiaru temperatury dla wielu instytucji i miejsc użytku publicznego jest po prostu nieodzowna.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie