Praktycznie każdy współczesny laptop jest już wyposażony w kamerkę internetową. To całkiem przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy np. bać udział w wideokonferencji czy rozmawiać z kimś przez Skype. Zasada jest taka, że kamerka powinna się uruchomić automatycznie po uruchomieniu programu do prowadzenia rozmów wideo. Czasami jednak nic się nie dzieje, a użytkownik nie wie, co z tym fantem zrobić. Wcale nie musi to oznaczać awarii – problemem może być to, że kamerka internetowa jest domyślnie wyłączona. Jak ją uruchomić w laptopie z Windowsem 10? Sprawdź w naszym poradniku.
Krok 1. Menu Start.
Kliknij w przycisk menu Start i w oknie wyszukiwania wpisz frazę „Menedżer urządzeń”. Możesz to zrobić dookoła, przechodząc najpierw do Panelu sterowania i wybierając „Sprzęt i dźwięk”.
Krok 2. Znajdź kamerkę.
W Menedżerze urządzeń znajdziesz pozycję „Aparaty fotograficzne” – możesz się również spotkać z kategorią „Urządzenia do obrazowania”. Kliknij i rozwiń listę dostępnych urządzeń.
Krok 3. Aktywacja kamerki.
Po znalezieniu kamerki internetowej na wspomnianej wyżej liście, zaznacz ją prawym klawiszem myszki. Z rozwijanego menu wybierz pozycję „Włącz urządzenie”. To wszystko.
Teraz powinien się wyświetlić komunikat o treści: „Ustawienia sprzętu zostały zmienione. Aby te zmiany zostały wprowadzone, należy ponownie uruchomić komputer.” Oczywiście zastosuj się do tego polecenia, wcześniej zapisują ewentualne efekty swojej pracy np. w edytorze tekstu. Po ponownym uruchomieniu komputera kamerka powinna być już domyślnie włączona i automatycznie wykrywana przez oprogramowanie do prowadzenia rozmów wideo.
Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej masz jakiś problem ze sterownikami. Wejdź na stronę internetową producenta laptopa, wyszukaj swój model komputera i sprawdź, czy nie są dostępne do pobrania zaktualizowane sterowniki do kamerki.
Pamiętaj, że kamerka internetowa jest dziś powszechnie wykorzystywana przez różnej maści przestępców. Przy jej pomocy mogą oni np. wykradać Twoje dane, podglądając, jak wpisujesz je na klawiaturze. Dlatego, zgodnie z zaleceniami np. amerykańskiego FBI, warto po każdej skończonej rozmowie wideo zakleić kamerkę czarną taśmą lub nałożyć na nią specjalną nakładkę.