W branży monitoringu wizyjnego na bieżąco można obserwować zmiany. Ciągły rozwój technologii umożliwia twórcom systemów monitorujących tworzenie nowych, zaawansowanych rozwiązań. Obok dobrze już znanych i od wielu lat stosowanych systemów analogowych, pojawiły się systemy cyfrowe. Możliwości jakie dają one użytkownikom sprawiają, że stają się one coraz popularniejsze i powoli wypierają z rynku systemy mniej zaawansowane technologicznie.
W tym miejscu chcemy w ogólny i przystępny dla każdego sposób opisać niewątpliwe zalety kamer IP. Co daje nam ich wykorzystanie i jakie są ich główne zalety - o tym i kilku innych istotnych kwestiach przeczytacie Państwo poniżej. Garść podstawowych informacji przyda się każdemu, kto zastanawia się nad instalacją monitoringu w swoim domu lub firmie.
Zacznijmy od porównania kamery IP z jej poprzedniczką, czyli kamerą analogową. Te dwa modele różnią się między sobą kilkoma istotnymi rzeczami. Na przykład ceną. W tej konkurencji wygrywa zdecydowanie kamera analogowa, która jest tańsza. Do niedawna rozwiązania cyfrowe były dla przeciętnego użytkownika zbyt drogie. Koszt ich kupna i instalacji znacznie przewyższał możliwości finansowe większości klientów. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Ceny już nie odstraszają, i chociaż i tak są wyższe od cen kamer analogowych, różnica ta nie jest już aż tak ogromna. Jeśli chodzi więc o cenę, kamera analogowa wysuwa się na prowadzenie. Jednak inne cechy kamery IP sprawiają, iż staje się ona mimo wszystko lepszym wyborem. Jedną z podstawowych cech, o których warto wspomnieć jest doskonała jakość obrazu. Dzięki niej każda rejestrowana scena jest wyraźna, a to umożliwia precyzyjną identyfikację obiektów oraz osób. Kamery IP wyposażone są w szereg funkcji, które umożliwiają im skuteczną pracę nawet w wyjątkowo trudnych warunkach oświetleniowych. Należy do nich funkcja Dzień/Noc, która ma za zadanie dopasowanie trybu, w którym pracuje kamera do aktualnego poziomu oświetlenia. Dzięki niej w ciągu dnia kamera rejestruje obraz w kolorze, natomiast po zmroku (w ciemności) zaczyna pracę w trybie „czarnobiałym”. W nocy uruchamiany może być także oświetlacz IR. Z pomocą podczerwieni uzyskamy doskonały, wyraźny i zgodny z rzeczywistością obraz. Całodobowa obserwacja znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa na terenie objętym ochroną. Inną funkcją, która w znaczący sposób wpływa na jakość obrazu, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych jest WDR (Wide Dynamic Range), czyli szeroki zakres dynamiki. Funkcja ta jest niezwykle przydatna zarówno w systemach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Pomaga ona w uzyskaniu wyraźnego obrazu także wtedy, gdy kontrast w poziomie oświetlenia poszczególnych punktów sceny jest bardzo duży. Takich możliwości nie dają kamery analogowe. Tak więc to kamera IP zdobywa kolejny punkt.
Bardzo ważną i praktyczną cechą kamer IP jest także możliwość zdalnej obsługi. Użytkownik może w dowolnym czasie i miejscu uzyskać pełen dostęp do urządzenia i danych zapisanych na rejestratorze. Może także oglądać obraz na żywo, w czasie rzeczywistym. Potrzebne są jedynie przypisane urządzeniu kody oraz przeglądarka internetowa. Kamery analogowe takich opcji niestety nie posiadają. I tu kolejny punkt zdobywają znów rozwiązania cyfrowe.
Jak widać przemysłowe kamery IP nie bez powodu stają się coraz popularniejsze wśród użytkowników. Ich cena jest wyższa od systemów analogowych, jednak koszty idą w parze ze zdecydowanie lepszą jakością. Z pewnością warto inwestować w bezpieczeństwo, ta inwestycja zwróci się szybciej niż myślimy. A nowoczesne technologie tylko czekają by nam to zadanie ułatwić. Warto więc taką pomoc przyjąć.
Materiał prasowy.