Karta eSIM: co to takiego?

Mariusz Siwko
12.02.2021

Od pewnego czasu działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej oferują swoim klientom nowy standard karty SIM, nazywany eSIM lub kartą wirtualną. Różnica w porównaniu ze standardową kartą jest zasadnicza, jednak nadal nie wszyscy wiedzą, na czym to dokładnie polega. Dlatego w naszym poradniku wyjaśniamy, czym jest karta eSIM i jakie niesie ze sobą zalety dla użytkownika.

Karta eSIM - czym jest?

Karta eSIM to nic innego, jak moduł z chipem wbudowany w urządzenie mobilne (smartfon, tablet, smartwatch), dzięki któremu nie ma już potrzeby stosowania fizycznej karty SIM i umieszczania jej w slocie, aby móc korzystać z oferty komórkowej danego operatora.

Usługę aktywuje się poprzez zeskanowanie kodu QR udostępnionego przez operatora po zawarciu umowy. Wszystko zajmuje kilka chwil i jest dużo łatwiejsze niż umieszczenie tradycyjnej karty SIM w slocie. Nie trzeba również czekać na dostarczenie karty przez kuriera czy odbierać jej w salonie stacjonarnym – wszystko można załatwić zdalnie.

Po uruchomieniu karty eSIM automatycznie tworzony jest indywidualny profil użytkownika, zawierający dane posiadacza karty oraz szczegóły oferty mobilnej, z jakiej korzysta. W razie zmiany warunków umowy nie ma potrzeby wymiany karty, bo wszystko to można zaktualizować cyfrowo.

Uwaga!

Nie każde urządzenie mobilne obsługuje kartę eSIM. Dotyczy to wyłącznie sprzętów wyprodukowanych po 2019 roku. W starszym smartfonie czy tablecie nadal więc trzeba korzystać z fizycznej karty SIM.

Jeśli Twoje urządzenie nie jest przystosowane do obsługi standardu eSIM, to po otrzymaniu kodu QR od operatora wystarczy, że odwiedzisz jeden z punktów stacjonarnych sieci, gdzie bezpłatnie dostaniesz fizyczną kartę.

Najważniejsze zalety eSIM

Kluczową zaletą jest bezpieczeństwo. Jeśli zgubisz telefon lub zostanie Ci on skradziony, to dużo łatwiej będzie go namierzyć. Potencjalny złodziej nie będzie też w stanie łatwo odblokować urządzenia, bo usunięcie fizycznego modułu jest o wiele trudniejsze niż karty SIM.

Warto wspomnieć również o tym, że z jednej karty eSIM można korzystać na wielu urządzeniach, co oznacza, że będziesz mógł np. dzwonić z jednego numeru z różnych telefonów czy chociażby udostępniać swój Internet w biurze, w domu etc.

Poza tym standard eSIM przekłada się na dużo większą wygodę dla użytkowników, którzy mogą m.in. szybciej przenieść numer z jednej sieci do drugiej, nie muszą czekać na dostarczenie fizycznej karty i mogą błyskawicznie uruchomić usługę komórkową po udostępnieniu kodu QR przez operatora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie