Kiedy nie powinno się przeprowadzać aktualizacji oprogramowania na telefonie?

Antoni Kwapisz
30.09.2021

Każdy mobilny system operacyjny wymaga regularnego przeprowadzania aktualizacji. Deweloperzy wciąż pracują nad udoskonaleniem oprogramowania, zwiększeniem jego odporności na ataki hakerskie czy usuwaniem błędów irytujących użytkowników. Dlatego w momencie, gdy otrzymasz powiadomienie o dostępności aktualnej wersji systemu nie należy go bagatelizować – warto od razu zaplanować sobie moment przeprowadzenia aktualizacji. Bywają natomiast sytuacje, w których nie powinno się tego robić. Kilka przykładów omawiamy w naszym poradniku.

Gdy korzystasz z danych komórkowych

Wspominamy o tym, ponieważ aktualizacja oprogramowania, zwłaszcza systemu operacyjnego, może wymagać pobrania dużej ilości danych – nawet ponad 1 GB. Wiadomo natomiast, że większość z nas musi się zadowolić dość skromnymi pakietami danych komórkowych i szkoda byłoby wykorzystywać je na potrzeby aktualizacji systemu – można ją przecież przeprowadzić spokojnie w domu podczas korzystania z sieci W-Fi.

Gdy korzystasz z ogólnodostępnej sieci Wi-Fi

Celowo napisaliśmy o powrocie do domu, ponieważ przeprowadzenie aktualizacji w czasie, gdy urządzenie jest zalogowane do sieci publicznej może być bardzo ryzykowne. Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie rób tego będąc w kawiarni, restauracji, na dworcu czy nawet w biurze. Lepiej minimalizować prawdopodobieństwo, że w czasie takiego połączenia ktoś niepowołany zyska dostęp do Twojego urządzenia lub zainstaluje na nim coś więcej niż tylko aktualizację systemu.

Gdy nie zrobiłeś backupu danych

Teoretycznie aktualizacja oprogramowania na telefonie powinna przebiec bez żadnych komplikacji. Praktyka pokazuje jednak, że różnie z tym bywa i zdarzają się różnego rodzaju problemy – na przykład po zaktualizowaniu urządzenia nie możesz na nim odnaleźć swoich wiadomości, nie masz dostępu do maila czy poszczególnych aplikacji.

Aby zapobiec takim niespodziankom zawsze przed potwierdzeniem rozpoczęcia aktualizacji przeprowadź backup najważniejszych danych. Możesz je zapisać na przykład na dysku komputera czy w usłudze chmurowej.

Pamiętaj również, aby nie przeprowadzać aktualizacji w czasie, gdy masz zaplanowaną ważną rozmowę. Proces ten może zająć nawet kilkadziesiąt minut i wtedy nie będziesz mieć dostępu do swojego urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie