Krótko o Linuksie

Maciej Piwowski
20.08.2015

Linux jest systemem operacyjnym (podobnie jak: Windows, Mac OS...). Za pewne każdy z Was zna tego pierwszego - czyli Windows`a. Linux jest natomiast trochę mniej znany, ale po "windzie" najbardziej lubiany i używany. System ten stworzył Linus Torvalds, kiedy to będąc jeszcze na studiach bawił się w pisanie terminalu. Początkowo system nie wzbudził zainteresowania, ale autor się nie zniechęcił i pracował nadal. Po pewnym czasie Linux został dostrzeżony. Obecnie jest największym konkurentem dla produktów firmy Microsoft.

Linux jest systemem operacyjnym (podobnie jak: Windows, Mac OS...). Za pewne każdy z Was zna tego pierwszego - czyli Windows`a. Linux jest natomiast trochę mniej znany, ale po "windzie" najbardziej lubiany i używany.
System ten stworzył Linus Torvalds, kiedy to będąc jeszcze na studiach bawił się w pisanie terminalu. Początkowo system nie wzbudził zainteresowania, ale autor się nie zniechęcił i pracował nadal. Po pewnym czasie Linux został dostrzeżony. Obecnie jest największym konkurentem dla produktów firmy Microsoft.

Największymi zaletami Linuksa są: cena (tzn. jest darmowy), stabilność pracy, wielozadaniowość oraz wydajność. Największą i dyskryminującą go wśród naprawdę wielu osób jest brak gier... Pingwin (pingwin jest to logo Linuksa, ale nikt nie wie dlaczego. Mówią, że kiedyś Linus i przyjaciele ogłosili konkurs na wykonanie loga dla systemu i ktoś narysowal tego oto fajnego TUX'a, który przezwyciężył konkurencję i stał się logiem, i wpsaniałym przyjacielem do pracy z Linuksem... ) przeznaczony jest do pracy, (w której sprawdza się świetnie) a nie zabawy (w której wypada nie najlepiej).
Jak już wspomniałem jest darmowy - objęty licencją GNU/GPL. Licencja GNU/GPL zapewnia dostęp do darmowych (lub odpłatnych) programów, ich kopiowania oraz kopiowania i modyfikacji kodu źródłowego. Podobnie wygląda sprawa z programami do tego systemu. Dzięki "otwartym źródłom" pingwin jest rozwijany przez tysiące osób na całym świecie, które pracują indywidualnie lub w firmach. Ponieważ każdy może zmieniać Linuksa powstały setki tzw. dystrybucji tego systemu. Do najpopularniejszych należą: Red Hat, SuSE, Mandrake, Slackware i Debian. Linux jest najszybciej rozwijanym systemem i dlatego niektóre programy mogą być niedopracowane, ale np. luki bezpieczeństwa są szybciej łatane niż w produktach komercyjnych.

Pingwin jest bardzo "elastyczny". Większość serwerów pracuje właśnie pod kontrolą tego systemu. Oprócz pracy jako wszelkiego rodzaju serwery Linux może być także przyjaznym środowiskiem pracy w biurze. Jeżeli chodzi o domowy komputer pingwin wypada trochę gorzej, ponieważ trzeba nad nim popracować, aby stał się domowym PC-tem do wszystkiego... (wspomnę jeszcze raz, iż na ten system jest mało gier).

Jądro Linuksa (kernell) lepiej niż Windows wykorzystuje zasoby sprzętowe, dlatego pingwin będzie lepiej działał na starszym sprzęcie niż Windows. Każdy chyba wie jak wygląda zawieszenie systemu. W Linuksie będziemy mile zaskoczeni - coś takiego prawie nie istnieje. Pingwin jest bardzo stabilnym systemem. Wiele osób, które przyzwyczaiły się do Windows`a nie spróbuje nawet zainstalować Linuksa w obawie przed nie umiejętnością obsługi ("windę" znają wszyscy, Linuksa "wybrańcy").
Szczerze mówią tak jest, że Linux wymaga większej wiedzy od Windows`a. Jednak istnieje możliwość sprawdzenia Linuksa przed instalacją - istnieją dystrybucje, które startują z płyty i nie wymagają instalacji na dysku. W ten sposób można sprawdzić co to pingwin i czy będziemy mogli się z nim "zaprzyjaźnić". Istnieją także mini dystrybucje mieszczące się na 1-2 dyskietek. Pracują tylko w trybie tekstowym i nie oferują wielkich możliwości (co chyba nie dziwi).
Linux pozwala na komunikację ze sobą na 2 sposoby: w trybie tekstowym (terminal) oraz graficznym (różne środowiska pracy). Terminal przypomina MS-DOS`a, a środowisko graficzne normalny tryb pracy Windows`a. Oczywiście różnią się wyglądem i funkcjonowaniem. Jeżeli skupimy się na graficznym środowisku to zobaczymy, iż pingwin oferuje różne środowiska graficzne (GNOME, KDE, WindowMaker...). Każde z nich jest inne w wyglądzie i trochę w funkcjonowaniu (choć oczywiście są podobieństwa).
Podsumowując Linux jest dobrym systemem operacyjnym oferującym szeroką gammę zastosowań (od serwerów po komputery biurowe). Jest bardzo "elastyczny" i wydajny. Jednak największą jego zaletą (w połączeniu z innymi) jest cena.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie