Kupiłeś dziecku pierwszy smartfon? Oto czego musisz je nauczyć na dobry początek

Mateusz Nowak
21.03.2022

Ze smartfonów korzystają coraz młodsze dzieci. Można się na to zżymać, ale fakty są takie, że dziecko chodzące do szkoły podstawowej zwyczajnie potrzebuje własnego telefonu, aby móc kontaktować się z rodzicami, informować ich, gdzie jest oraz uczestniczyć w życiu szkoły (wiele ważnych informacji jest przekazywanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych). Jeśli masz podobne podejście i właśnie kupiłeś dziecku pierwszy smartfon, to pamiętaj, że do Ciebie należy przekazanie pociesze kilku podstawowych informacji. Sprawdź, czego musisz nauczyć dziecko na doby początek.

Ustawienie zabezpieczeń dostępu

Na dobry początek musisz usiąść z dzieckiem i pomóc mu skonfigurować nowy telefon. Kluczowym etapem jest ustawienie zabezpieczeń dostępu. Obecnie każdy nowy smartfon oferuje funkcję rozpoznawania twarzy oraz ma czytnik linii papilarnych – to dwie najbezpieczniejsze metody uwierzytelniania swojej tożsamości. Pomóż dziecku ustawić jedną z nich.

Obsługa konta Google (w przypadku telefonu z Androidem)

Jeśli dziecko dostało telefon z Androidem, to do zapewnienia pełnej funkcjonalności urządzenia potrzebne będzie założenie pociesze konta Google. Może to być konto dziecka, które będzie przypisane do konta głównego rodzica. Wytłumacz dziecku, jak korzystać z poczty Gmail i poszczególnych usług Google na telefonie.

Korzystanie ze sklepu Google Play

Jeśli chcesz, aby dziecko miało możliwość swobodnego korzystania ze sklepu Google Play, to w pierwszej kolejności ustaw funkcję filtrowania wyników wyłącznie do aplikacji dostosowanych dla dzieci. Możesz to zrobić z poziomu swojego konta Google, jeśli jest ono kontem głównym, do którego przypisałeś konto dziecka.

Uruchamianie transmisji danych

Dziecko musi oczywiście wiedzieć, jak korzystać z Internetu w smartfonie – do tego też on służy. Pociecha na pewno będzie chciała komunikować się ze znajomymi przez WhatsAppa czy Messenger, oglądać filmy na YouTube czy słuchać muzyki na Spotify. Dlatego pokaż dziecku, jak włączyć transmisję danych w telefonie i jak kontrolować ich zużycie w ustawieniach smartfonu.

Dodatkowo na tym etapie ustal z dzieckiem, z jakich aplikacji internetowych może korzystać – na przykład warto się zastanowić, czy 8-10 letnie dziecko powinno mieć już swobodny dostęp do Facebooka, TikToka etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.