Korzystanie z Internetu w telefonie, nazywane szumnie transmisją danych, szczęśliwie nie jest już tak drogie, jak jeszcze kilka lat wstecz. Obecnie praktycznie każdy operator oferuje swoim klientom tanie pakiety, których wielkość można dobrać do swoich rzeczywistych potrzeb. Wiele osób ma z tym jednak problem, przez co później okazuje się, że teoretycznie obfity pakiet nie odpowiada przyzwyczajeniom użytkownika i kończy się zdecydowanie zbyt szybko. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ większość z nas nie wie, ile danych zużywa standardowe korzystanie z Internetu w telefonie.
To najczęściej wykorzystywana aplikacja w telefonie wymagająca aktywnego połączenia z Internetem (zaraz obok przeglądarki). Korzystanie z Facebooka w smartfonie jest szybkie, całkiem przyjemne, ale okazuje się, że także dość zasobożerne. Spędzenie tylko jednej minuty „na fejsie” pochłania nawet 2 MB danych, co oznacza, że jeśli ktoś przegląda tablicę niemal non-stop, musiałby mieć pakiet na poziomie co najmniej 1 GB na dzień.
Facebook zużywa dane komórkowe w sposób bardzo niepozorny, bo teoretycznie chodzi tutaj o zwykłe przeglądanie wiadomości i ewentualne używanie Messengera. Okazuje się jednak, że ten portal społecznościowy jest już strasznie zaśmiecony reklamami. Do tego użytkownicy masowo umieszczają na swoich tablicach śmieszne filmiki. Odtwarzając takie treści szybciutko uszczuplasz swój pakiet danych komórkowych.
Filmy – to treści, które w najszybszym tempie zużywają pakiet internetowy. Okazuje się, że obejrzenie tylko minuty filmu w jakości HD oznacza pożegnanie się z aż 50 MB danych! Jest to mniej dokuczliwe w przypadku YouTube, ponieważ publikowane tam treści są mocno skompresowane. Jednak użytkownicy Netflixa powinni się mieć na baczności lub zainwestować w duży pakiet danych.
Klient poczty
Jeśli telefon służy Ci także do prowadzenia korespondencji mailowej, to lepiej od razu uczul swoich kontrahentów i znajomych, by nie wysyłali wiadomości z załącznikami „ważącymi” po kilkanaście MB, np. zdjęciami czy rzutami. Do przesyłania takich plików służą aplikacje chmurowe czy klienci FTP, np. Dropbox, OneDrive itd.
Pobranie maila z dużym załącznikiem automatycznie uszczupli Twój pakiet danych o dobrych kilkanaście MB, a przecież takich wiadomości możesz odbierać wiele w ciągu miesiąca. W ten sposób szybko zużyjesz nawet pokaźny limit.
Prawdopodobnie najbardziej przyjaznym użytkownikom mobilnym komunikatorem internetowym jest WhatsApp. Wysłanie lub odebranie jednej wiadomości pobierze z pakietu około 1 KB danych. Z kolei przesłanie lub odebranie jednego zdjęcia to zaledwie 50 KB. Warto zatem wykorzystywać ten komunikator do ożywionej dyskusji ze znajomymi.
Zaskakująco oszczędny jest też Skype. Jedna minuta połączenia głosowego kosztuje tylko 375 KB danych, a połączenia wideo 3,75 MB.