Miękki reset – kiedy warto go zrobić?

Mariusz Siwko
18.05.2021

Na pewni wielokrotnie zdarzyło Ci się narzekać na wolne działanie smartfonu czy drobne problemy z obsługą niektórych funkcji. To zupełnie normalne, ale jeśli takie sytuacje powtarzają się notorycznie, wówczas warto przyjrzeć się sprawie nieco bliżej. Nie musisz od razu oddawać telefonu do serwisu. Na dobry początek wykonaj tzw. miękki reset. Co to takiego? Kiedy warto to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.

Miękki reset, czyli właściwie co?

Mianem miękkiego resetu określamy ponowne uruchomienie urządzenia mobilnego, najczęściej właśnie smartfonu. Może to być również wyłączenie telefonu i ponowne włączenie go po kilkunastu sekundach. W odróżnieniu od twardego resetu nie ryzykujemy tutaj utratą ustawień czy tym bardziej danych zgromadzonych w pamięci urządzenia. Nie trzeba również przywracać ustawień fabrycznych. Jest to więc całkowicie bezpieczna operacja, którą może przeprowadzić każdy użytkownik.

Jak wykonać miękki reset?

To już zależy od konkretnego modelu urządzenia oraz systemu operacyjnego. W większości telefonów wystarczy przytrzymać przez kilka sekund przycisk odblokowywania ekranu – system zapyta, czy chcesz wyłączyć lub ponownie uruchomić telefon. Wybierz jedną z tych opcji i poczekaj, aż urządzenie się włączy.

Rada

Przed wyłączeniem lub zresetowaniem telefonu przypomnij sobie kod PIN do odblokowywania karty SIM.

Kiedy warto zrobić miękki reset?

Pierwszą sytuacją jest powolne działanie telefonu. Miękki reset może przywrócić mu oczekiwaną przez Ciebie sprawność, ponieważ często skutkuje to zainstalowaniem wymaganych aktualizacji.

O dziwo miękki reset jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z typowymi problemami użytkowymi, jak:

  • zawieszający się lub niereagujący ekran dotykowy,
  • zacinające się lub niedziałające aplikacje,
  • błędne wyświetlanie informacji na ekranie (np. godziny),
  • słaba jakość połączeń telefonicznych,
  • problemy z wykonywaniem i odbieraniem połączeń,
  • „krzaczki” na ekranie,
  • cichy dźwięk dzwonka.

Miękki reset warto również wykonać po tym, jak telefon upadnie na podłogę czy zostanie zalany (po wcześniejszym wysuszeniu baterii).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.