Na pewni wielokrotnie zdarzyło Ci się narzekać na wolne działanie smartfonu czy drobne problemy z obsługą niektórych funkcji. To zupełnie normalne, ale jeśli takie sytuacje powtarzają się notorycznie, wówczas warto przyjrzeć się sprawie nieco bliżej. Nie musisz od razu oddawać telefonu do serwisu. Na dobry początek wykonaj tzw. miękki reset. Co to takiego? Kiedy warto to zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.
Mianem miękkiego resetu określamy ponowne uruchomienie urządzenia mobilnego, najczęściej właśnie smartfonu. Może to być również wyłączenie telefonu i ponowne włączenie go po kilkunastu sekundach. W odróżnieniu od twardego resetu nie ryzykujemy tutaj utratą ustawień czy tym bardziej danych zgromadzonych w pamięci urządzenia. Nie trzeba również przywracać ustawień fabrycznych. Jest to więc całkowicie bezpieczna operacja, którą może przeprowadzić każdy użytkownik.
To już zależy od konkretnego modelu urządzenia oraz systemu operacyjnego. W większości telefonów wystarczy przytrzymać przez kilka sekund przycisk odblokowywania ekranu – system zapyta, czy chcesz wyłączyć lub ponownie uruchomić telefon. Wybierz jedną z tych opcji i poczekaj, aż urządzenie się włączy.
Rada
Przed wyłączeniem lub zresetowaniem telefonu przypomnij sobie kod PIN do odblokowywania karty SIM.
Pierwszą sytuacją jest powolne działanie telefonu. Miękki reset może przywrócić mu oczekiwaną przez Ciebie sprawność, ponieważ często skutkuje to zainstalowaniem wymaganych aktualizacji.
O dziwo miękki reset jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z typowymi problemami użytkowymi, jak:
Miękki reset warto również wykonać po tym, jak telefon upadnie na podłogę czy zostanie zalany (po wcześniejszym wysuszeniu baterii).