Monitor Ultra Wide – czy to ma sens?

Jerzy Biernacki
06.06.2016

Monitor Ultra Wide (ultra panoramiczny) o proporcji ekranu 21:9 i rozdzielczości najczęściej 2560x1080 pikseli prezentuje się niezwykle efektownie, szczególnie po jego uruchomieniu. Na pewno bardzo pomaga w pracy na kilku uruchomionych aplikacjach, świetnie sprawuje się w grach, ale czy warto za niego zapłacić co najmniej o kilkaset złotych więcej niż za zwykły monitor Full HD?

Technologia Ultra Wide – wciąż nowość

Ekrany ultra panoramiczne pojawiły się na rynku już w 2009 roku. Wtedy miały stać się hitem na rynku telewizorów, ale... to im się nie udało. Powód? Wysokie ceny i – zdaniem wielu - „dziwny” efekt oglądania filmów. To ciekawe, ponieważ już od kilku lat holywoodzkie produkcje są tworzone właśnie w formacie 21:9. Tak czy inaczej telewizory Ultra Wide nie przyjęły się na rynku i obecnie praktycznie nie występują w sprzedaży.

Zupełnie inaczej wygląda to w branży monitorów. Tutaj format 21:9 robi coraz większą karierę. Szczególne zasługi na tym polu ma firma LG, która obecnie dostarcza najszerszy wybór monitorów Ultra Wide. Ich wygląd jest nietypowy. Mimo teoretycznie sporej matrycy faktyczna powierzchnia ekranu jest mniejsza niż w klasycznych monitorach Full HD (29-calowy LG jest tylko o 15% większy od zwykłego 24-calowego monitora innej firmy). Wynika to przede wszystkim z faktu ograniczonej wysokości ekranu, którą rekompensuje jednak budząca podziw szerokość.

Dla kogo?

Monitory Ultra Wide bez wątpienia sprawdzają się w pracy biurowej. Ogromna powierzchnia pulpitu robi swoje, dlatego można jednocześnie uruchomić np. 3 edytory tekstu i obserwować je na ekranie obok siebie, bez konieczności spuszczania okna do paska. To duża zaleta.

Cechy monitora ultra panoramicznego wykorzystają też osoby pracujące na programach graficznych, szczególnie pakiecie Adobe. Projektowanie, tworzenie map czy rysunków technicznych jest w tym przypadku czystą przyjemnością.

Co z graczami?

W tym środowisku monitory ultra panoramiczne budzą wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że po zagraniu w ulubioną grę z wykorzystaniem ekranu Ultra Wide już nigdy nie wrócą do zwykłego Full HD. Inni natomiast przypominają, że nie wszystkie gry wspierają format 21:9, a przeskalowanie obrazu do 16:9 psuje cały efekt panoramiczności.

Zwróć uwagę

Warto również pamiętać, że wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 2560x1080 (lub 3440 x 1440) pikseli wyciśnie siódme poty z karty graficznej i nie każdy podstawowy model sobie z tym zadaniem poradzi.

Wysoka cena

Niestety, monitory ultra panoramiczne są wyraźnie droższe od standardowych Full HD – najtańszy model firmy LG kosztuje około 900 złotych, a za tę kwotę można znaleźć porządny ekran do gier o większej matrycy.

Obserwując poczynania producentów można jednak zakładać, że technologia Ultra Wide będzie coraz śmielej wkraczać na rynek, co powinno spowodować spadek cen. Jedno jest pewne – oglądanie obrazu w ogromnej rozdzielczości uzależnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie