Nowoczesne infrastruktury informatyczne powinny być projektowane i tworzone na bazie rozwiązań pozwalających na spełnienie zarówno obecnych, jak i przyszłych potrzeb danej organizacji - również takich, których aktualnie nie da się przewidzieć. Szafy IT to podstawa każdej infrastruktury IT i element najrzadziej wymieniany w przypadku modernizacji, dlatego wybór w tym zakresie zawsze powinien być dobrze przemyślany, bo będą nam służyć przez wiele lat użytkowania.
Oprócz zasadniczego kryterium, jakim jest funkcjonalność i dopasowanie do bieżących potrzeb organizacji, istnieje szereg dodatkowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze szafy IT. Do najważniejszych należą:
standaryzacja - najczęściej wykorzystuje się szafy Rack i obudowy IT o ustandaryzowanej szerokości 19", dzięki czemu zainstalowanie infrastruktury IT dowolnej wielkości nie stanowi żadnego problemu. Jednak warto mieć na uwadze, że w pewnych zastosowaniach specjalnych mogą być wymagane wymiary odbiegające od powszechnie przyjętej normy, dlatego warto wybrać dostawcę oferującego systemy szaf, nie tylko o podstawowych wymiarach.
wydajność chłodzenia - sprzętmontowany w obudowach i szafach IT to najczęściej wysokowydajne komponenty i podzespoły, które podczas normalnej pracy generują duże ilości ciepła. Aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność pracy tych podzespołów, konieczne jest zastosowanie systemu chłodzenia IT o odpowiedniej efektywności. Szafy IT firmy Rittal są zaprojektowane w taki sposób, by ułatwiać cyrkulację powietrza, separację strefy zimnej i ciepłej oraz są dopasowane do oferowanych przez Rittal systemów chłodzenia;
zasilanie - z perspektywy użytkownika końcowego najlepszym rozwiązaniem w zakresie zasilania IT jest poprowadzenie go w taki sposób, by nie miało negatywnego wpływu na przepływ powietrza wewnątrz obudowy IT, ani nie blokowało żadnej jednostki wysokości. Z tego względu szafy Rack firmy Rittal mają zasilanie prowadzone w przestrzeni Zero-U, tzn. między boczną ścianą a ramą montażową. Dostępne są również 4 warianty indywidualnie konfigurowalnych listew zasilających PDU.
bezpieczeństwo - czyli właściwe zabezpieczenie komponentów umieszczonych w szafach IT przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi oraz nieuprawnionym dostępem fizycznym ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danych przetwarzanych w każdej infrastrukturze IT. Warto wybierać rozwiązania, które oferują w ramach akcesoriów kompatybilne np. systemy zamknięć czy systemy monitoringu.
możliwość rozbudowy czy przebudowy - warto zweryfikować dostępność akcesoriów pozwalających indywidualnie poszerzać zakres funkcjonalności użytkowanej infrastruktury informatycznej - dzięki temu modernizacja czy rozbudowa infrastruktury IT będzie nie tylko szybsza, ale również tańsza.
Szafy sieciowe i serwerowe Rittal stanowią podstawę dla infrastruktur informatycznych dowolnego typu oraz wielkości - od rozwiązań stand alone aż po kompletne centrum obliczeniowe. Dzięki konstrukcji przemyślanej w najdrobniejszych szczegółach szafy IT Rittal można zmontować oraz zabudowaćw bardzo krótkim czasie, w większości bez konieczności używania narzędzi. Co równie istotne, szafy Rack firmy Rittal są proste w obsłudze, cechują się bardzo długą żywotnością i niezawodnością, co przekłada się na niskie koszty wdrożenia oraz eksploatacji. Pełna elastyczność i dowolna skalowalność to kolejne zalety infrastruktury IT Rittal.
Więcej informacji dotyczących szaf IT można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej Rittal pod adresem https://datacenter.rittal.com.pl/infrastruktura-it/obudowy-it/. Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym asortymentem innowacyjnych rozwiązań Rittal dla nowoczesnego biznesu.
Artykuł partnera.