Burza to piękne, ale też bardzo niebezpieczne zjawisko pogodowe. Silne wyładowania atmosferyczne mogą narobić wielkich szkód w infrastrukturze, włącznie z uszkodzeniem budynków i różnego rodzaju sprzętów. Wiedząc, że nadciąga burza, warto więc odpowiednie zabezpieczyć posiadane urządzenia. Jak to zrobić? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.
Odłącz wszystkie sprzęty od zasilania
A przynajmniej te, na których najbardziej Ci zależy – przede wszystkim kocioł grzewczy, komputery, router oraz lodówkę (w miarę możliwości). Każde uderzenie pioruna (nawet w okolicy!) może wywołać przepięcie i dosłownie zniszczyć wszystkie sprzęty podłączone do sieci. Pamiętaj o tym i dmuchaj na zimne.
Stosuj listwy antyprzepięciowe
Co prawda nawet najlepsza i najdroższa listwa nie gwarantuje pełnej ochrony sprzętu, zwłaszcza w sytuacji bezpośredniego uderzenia pioruna w budynek, ale znacznie minimalizuje to ryzyko uszkodzenia sprzętu. Jeśli piorun uderzy w sąsiedni budynek, słup energetyczny czy w pustą działkę obok, to listwa może uratować podłączone do niej urządzenia. Oczywiście mówimy tutaj o listwie antyprzepięciowej z bezpiecznikiem, nie o zwykłym przedłużaczu z rozgałęzieniem.
Pamiętaj o odłączeniu anten
Jeśli masz anteny zewnętrzne, na przykład telewizyjną i od Internetu LTE, to bezwzględnie odłącz je od urządzeń – telewizora i routera. Wiele osób o tym zapomina i później dziwi się, że pomimo odłączenia zasilania urządzenia uległy zniszczeniu w wyniku silnego wyładowania.
Na przyszłość: pomyśl o kompleksowym zabezpieczeniu
Gdy nadciąga burza, to mamy już ograniczone pole manewru. Natomiast docelowo warto rozważyć zainwestowanie w takie rozwiązania, które realnie zmniejszają ryzyko poważnych strat spowodowanych silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.
Mamy tutaj na myśli instalację odgromową oraz zamontowanie w szafce z bezpiecznikami ochronników przepięciowych klasy B lub C (nazywanych potocznie burzowymi).