Najczęstsze usterki tabletów. Jak sobie z nimi poradzić?

Antoni Kwapisz
06.03.2017

Tablet to całkiem praktyczny sprzęt, który szczególnie dobrze sprawdza się w domu. Jest wygodny w użyciu, zapewnia podstawową rozrywkę, ładnie wygląda. Pod warunkiem, że... działa. Niestety, tablet (zwłaszcza te tanie) nie są urządzeniami niezniszczalnymi i często trapią je różne problemy, podobnie jak smartfony. Wymieniamy najczęstsze usterki tabletów i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Brak ładowania

To chyba najbardziej pospolita usterka, która może mieć wiele przyczyn. Pierwsze podejrzenie powinno paść na uszkodzony zasilacz. Warto sprawdzić, czy tablet będzie się ładować za pośrednictwem innego zasilacza. Jeśli to nie pomogło, usterki trzeba szukać albo w uszkodzonym gnieździe ładowania, albo w elektronice. Czasami jest to błahostka, ale bez otwarcia obudowy się nie obejdzie.

Pamiętaj!

Jeśli tablet jest na gwarancji, nie wolno go otwierać – spowoduje to zerwanie plomby i utratę ochrony. Wówczas po prostu odeślij urządzenie do serwisu.

Tablet się nie uruchamia

Możliwych przyczyn tej usterki jest mnóstwo. Od zepsutego przycisku uruchamiania (uszkodzone styki), przez rozładowaną/uszkodzoną baterię, po błąd oprogramowania. W takiej sytuacji warto zacząć od najprostszej procedury i po prostu zafundować tabletowi tzw. twardy reset.

Schemat może się różnić w zależności od modelu urządzenia, ale najczęściej twardy reset wykonuje się poprzez:

  • Przytrzymanie przycisku Power przez co najmniej 10 sekund
  • Jednoczesne przytrzymanie przycisku Power i głośności przez około 10 sekund

To często pomaga i urządzenie wraca do życia. Jeśli jest inaczej, a masz też pewność, że bateria jest naładowana, nie pozostaje nic innego, jak odesłanie tabletu do serwisu. Prawdopodobnie uszkodzeniu uległa elektronika lub system operacyjny.

Brak reakcji ekranu

Może być spowodowany zwyczajnym zawieszeniem się urządzenia (wówczas wypróbuj twardy reset) lub – to czarny scenariusz – uszkodzeniem dotyku. W tym drugim przypadku opłacalność naprawy będzie zależeć od ceny tabletu. W najtańszych urządzeniach za 200-300 złotych zwykle nie ma sensu tego robić, ponieważ najczęściej dotyk wymienia się wraz z całym ekranem, a to generuje wysokie koszty.

Jeśli tablet jest drogi i wciąż na gwarancji, odeślij go do serwisu. Jeśli gwarancja minęła, możesz poszukać pasującego, sprawnego panelu dotykowego na aukcji internetowej i wymienić go we własnym zakresie. Nie jest to trudne.

Wymienione usterki tabletów są bardzo irytujące, ponieważ uniemożliwiają normalne korzystanie z urządzenia. Cóż, takie sytuacje zdarzają się większości użytkowników, co jest spowodowane stosowaniem coraz wydajniejszych, ale jednocześnie coraz delikatniejszych podzespołów elektronicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie