Najpopularniejsze systemy operacyjne w smart TV

Maciej Piwowski
15.06.2021

Smart TV, czyli inteligentne telewizory, całkowicie zdominowały rynek. Kupują je nawet osoby, które nie korzystają z funkcji internetowych. Bez wątpienia smart TV znacząco zwiększa komfort oglądania telewizji, ale przede wszystkim uwalnia nas od oferty kablówek czy tym bardziej nadawców naziemnych, dając wygodny dostęp do Netflixa, HBO GO, Amazon Prime czy YouTube. W naszym poradniku przyglądamy się najpopularniejszym systemom operacyjnym stosowanym w smart TV.

Tizen

Zdaniem wielu najlepszy OS, jaki pojawił się w branży inteligentnych telewizorów. Tizen jest propozycją koreańskiego giganta rynku elektroniki użytkowej – Samsunga. Znajdziemy go we wszystkich telewizorach tej firmy, co stanowi sporą zaletę z punktu widzenia fanów urządzeń Samsunga. Dzięki Tizenowi można bez problemu połączyć np. telefon z telewizorem i wyświetlać treści ze smartfonu na dużym ekranie czy po prostu sterować poszczególnymi funkcjami smart TV.

Zaletą Tizena jest szybkie i bezawaryjne działanie. System gwarantuje również szeroki dostęp do popularnych aplikacji, jak Netflix, YouTube, Spotify, Tidal, Ipla, Player czy Eleven Sports.

WebOS TV

Pora na rozwiązanie zaproponowane przez największego konkurenta Samsunga na rynku telewizorów, czyli WebOS TV od LG. Koreańska firma wiernie trwa przy tym systemie operacyjnym, co trudno uznać za błąd. WebOS TV nie jest może najszybszy, ale działa stabilnie. Ważną zaletą systemu jest banalnie prosta obsługa, dzięki czemu smart TV z tym OS-em można bez zastanowienia polecić starszym użytkownikom.

WebOS TV nie może się niestety równać z Tizenem pod względem liczby dostępnych aplikacji. Z drugiej jednak strony te najpotrzebniejsze są i działają sprawnie, dlatego jeśli nie masz jakichś specyficznych wymagań, to ten system powinien Ci w zupełności wystarczyć.

Android TV

Pojawienie się tego systemu w telewizorach smart TV miało być rewolucją i zmieść z rynku rozwiązania konkurencji. Tak się nie stało, głównie dlatego, że Android TV zaliczył falstart. Pierwsze telewizory wyposażone w ten system działały koszmarnie, wiecznie się zawieszały i lagowały. Obecnie ten problem już nie występuje, ale niesmak pozostał. Android TV w swoich telewizorach stosują tacy producenci, jak m.in. Sony czy Philips.

Najważniejszą zaletą Android TV jest pełna kompatybilność z mobilnym Androidem oraz ogromna dostępność aplikacji w sklepie Google. Nie wszystkie jednak działają tak dobrze, jak na telefonie, ponieważ ograniczenie stanowią dla nich możliwości techniczne telewizora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie