Największe zalety i wady outsourcingu IT

Marek Szydełko
13.07.2016

Wiele firm – niezależnie od skali swoich działań czy liczby pracowników – w którymś momencie rozwoju musi podjąć niezwykle ważną strategicznie decyzję – zatrudnić wewnętrzny zespół specjalistów czy wybrać outsourcing IT. Niestety, nie jest to pytanie, na które można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde z proponowanych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Naszym zadaniem będzie zaś zdecydować, które ich właściwości są dla nas najistotniejsze.

Na początek warto zwrócić uwagę na pewien niezwykle istotny fakt – tak naprawdę termin „IT” w każdej firmie może znaczyć coś innego. Dla jednych będzie to helpdesk, czyli bieżąca pomoc w obsłudze sprzętu biurowego i rozwiązywanie problemów z nimi związanych. Dla drugich – administracja systemu, dla trzecich – programowanie. Zanim przystąpisz do poszukiwań ekspertów w dziedzinie IT, zastanów się więc, jaką rolę mieliby spełniać w Twojej firmie. Miej też na uwadze, że specjaliści od wszystkiego niestety nie istnieją. Jeżeli jednak dokładnie wiesz, czego oczekujesz – możesz przejść do oceniania wad i zalet każdego z rozwiązań.

Outsourcing IT – najważniejsze zalety

  • Pozwala Ci skupić się na tym, co potrafisz robić najlepiej

Twoja firma specjalizuje się w rozliczaniu podatków? A może jesteś prawnikiem i prowadzisz własną kancelarię? W takim razie jedno jest pewne – nie jesteś specjalistą z zakresu IT. Być może masz pewne pojęcie w tej dziedzinie, jednak każda godzina spędzona na konfiguracji sprzętu lub poznawaniu sposobów działania systemów zarządzania treścią strony internetowej sprawia, że odciągasz się od ważniejszych zadań. Dzięki skorzystaniu z outsourcingu IT wyeliminujesz ten problem i w spokoju wrócisz do swoich codziennych obowiązków.

  • Możesz sporo oszczędzić

Zatrudnianie pracownika z branży IT to niestety spory wydatek. Oprócz konkurencyjnej pensji, musisz zapewnić mu stanowisko pracy, niezbędny sprzęt o odpowiednich parametrach technicznych, a także benefity, które sprawią, że pozostanie w Twojej firmie mimo spływających zewsząd ofert zatrudnienia. Po podliczeniu kosztów może okazać się, że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie outsourcing IT. Dzięki zatrudnieniu zewnętrznej firmy, zyskujesz dostęp do wysokiej klasy specjalistów bez konieczności dofinansowywania ich wczasów, planów emerytalnych czy drogich szkoleń.

  • Dzielisz ryzyko

Prowadzenie projektów związanych z IT wiąże się niekiedy ze sporym ryzykiem. Niedziałająca strona internetowa sklepu to strata liczona nie tylko w złotówkach, ale również zaufaniu klientów. W przypadku, gdy błąd leży po stronie pracownika Twojej firmy, nie możesz zazwyczaj pociągnąć go do odpowiedzialności za poniesione koszty. Firmy zajmujące się outsourcingiem IT w większości przypadków są z kolei ubezpieczone od tego typu nieszczęśliwych zdarzeń i w razie potrzeby wypłacają swoim klientom stosowne odszkodowania.

Najważniejsze wady outsourcingu

  • Nie wszystko możesz załatwić “od ręki”

Gdy zatrudniasz specjalistę IT wewnątrz swojej firmy, zyskujesz pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, możesz od razu liczyć na jego pomoc. W przypadku outsourcingu usług IT również możesz spodziewać się szybkiej reakcji… chyba że dedykowany Twojej firmie specjalista zajmuje się akurat innym pilnym zadaniem.

  • Uzależniasz się od specjalistów i ich oprogramowania

Czasami firmy oferujące outsourcing IT pracują na własnym, dedykowanym oprogramowaniu. Jeżeli chcesz mieć wgląd w ich pracę, musisz wykupić na nie licencję. To rozwiązanie nie tylko zwiększa koszt korzystania z usług przedsiębiorstwa, ale również sprawia, ze zrezygnowanie z jej oferty będzie wiązało się z poniesieniem poważnych strat finansowych. Mimo zaprzestania współpracy, pozostaniesz przecież z drogim i zupełnie niepotrzebnym oprogramowaniem.

  • Tracisz kontrolę

Korzystając z outsourcingu IT, musisz liczyć się z pewnym ryzykiem. Jeżeli wrażliwe dane trafią w niepowołane ręce, mogą czekać Cię poważne nieprzyjemności. Właśnie z tego powodu ważne jest, aby przed podpisaniem umowy z firmą dostarczającą usługi IT dokładnie przestudiować jej reputację i referencje wystawiane przez poprzednich klientów – dzięki temu zyskasz pewność, że wszystkie najważniejsze informacje są całkowicie bezpieczne.

  • Współpraca z software house – usługi informatyczne pod lupą

Outsourcing IT to narzędzie, dzięki któremu małe i średnie firmy zyskują niepowtarzalną szansę skorzystania z wiedzy wysokiej klasy ekspertów branży informatycznej bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów ich zatrudnienia. Niestety, nawet tak kompleksowe usługi nie są odpowiedzią na wszystkie problemy i potrzeby współczesnych przedsiębiorstw. Przed ostatecznym podpisaniem umowy z dostawcą usług warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, a następnie wybrać optymalne dla nas rozwiązane.

Więcej informacji: https://studiosoftware.pl/outsourcing-it

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie