Nie masz komórki? Jesteś w niezłej awangardzie

Antoni Kwapisz
26.10.2017

Jeśli wydaje Ci się, że nie ma już w naszym kraju ludzi pozbawionych telefonu komórkowego, to... jesteś blisko prawdy. W lipcu 2017 roku CBOS przeprowadził badanie, które wykazało, że z komórki korzysta już 92% dorosłych Polaków. To wciąż mniej niż np. w USA, ale wynik i tak jest imponujący. Co ciekawe jednak nie wszyscy przeszli już na smartfony. O szczegółach przeczytasz w naszym artykule.

W kieszeniach Polaków jest więcej smartfonów

Smartfony powoli zaczynają dominować na rynku telefonów komórkowych, choć zajęło im to więcej czasu niż w innych rozwiniętych krajach. Badanie CBOS pokazuje, że ze smartfonów korzysta 57% posiadaczy komórek. Reszta pozostaje wierna klasycznym telefonom z klawiaturą numeryczną i małym ekranem.

Wbrew pozorom są to nie tylko osoby starsze, ale też przedstawiciele branży budowlanej, dla których najważniejsza jest wytrzymałość telefonu i jego odporność na uszkodzenia mechaniczne (czego o smartfonach zdecydowanie nie można powiedzieć).

Ciekawostką jest fakt, że w poprzednim badaniu z 2015 roku przewagę mieli posiadacze klasycznych komórek. Okazuje się również, że wielu Polaków korzysta równocześnie ze smartfona i klasycznej komórki – robi tak 9% z nas.

Do czego wykorzystujemy telefony komórkowe?

Wyniki tego badania mogą tłumaczyć, dlaczego wciąż tak wielu Polaków korzysta z tradycyjnych komórek. Otóż funkcje typowe dla smartfonów rzadko są nam potrzebne. Aż 78% ankietowanych stwierdziło, że telefonu używa przede wszystkim do dzwonienia i odbierania SMS-ów. 62% robi zdjęcia (co także potrafią klasyczne komórki), a 57% korzysta z funkcji budzika i zegarka. Połowa ankietowanych wskazała jeszcze na używanie wbudowanego kalendarza.

Okazuje się, że bardzo nowoczesne funkcje zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy smartfonów nie są w naszym kraju jeszcze tak popularne. Do korzystania z płatności zbliżeniowych przyznaje się tylko 5% ankietowanych, a do oglądania telewizji 7%. Co ciekawe 9% badanych stwierdziło, że sprawdza na smartfonie poziom zanieczyszczenia powietrza.

Trzy grupy polskich użytkowników komórek

W ramach podsumowania autorzy badania podzielili ankietowanych Polaków na trzy grupy, w zależności od tego, do czego wykorzystują swoje komórki. I tak: najliczniejsza jest grupa osób korzystających wyłącznie z podstawowych funkcji telefonu (49%).

Na drugim miejscu (30%) używa niektórych bardziej zaawansowanych funkcjonalności, jak np. dostęp do Internetu, robienie zdjęć czy ustawianie alarmów.

Trzecia grupa (21%) to najbardziej zaawansowani użytkownicy, przed którymi smartfony i aplikacje mobilne nie mają żadnych tajemnic.

A Ty, do której grupy się zaliczasz?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie