Obiektywy do telefonu: czy warto?

Maciej Piwowski
30.10.2017

Pojawienie się smartfona raz na zawsze zmieniło świat fotografii i sprawiło, że praktycznie każdy z nas ma dziś pod ręką dobrej klasy aparat wbudowany w telefon. Większości to wystarcza. Reszta stara się rozbudować możliwości owego aparatu za pomocą różnego rodzaju gadżetów.

Rynek akcesoriów do telefonów jest bardzo szeroki, Wśród nich specyficzną "podgrupę" stanowią gadżety fotograficzne, które stanowią odpowiedź na rosnącą rolę smartfonów w robieniu zdjęć oraz coraz większą popularność selfie. Do niedawna niekwestionowanym "liderem" w świecie fotograficznych akcesoriów do smartfona były kijki do selfie. Dziś wyrasta im jednak poważny konkurent w postaci obiektywów nakładanych na telefon.

Obiektyw do telefonu: z czym to się je?

Większość telefonów ze średniej i wyższej półki robi całkiem dobre zdjęcia, które w zupełności wystarczą 90% społeczności. Jakość zdjęcia to jednak nie wszystko: dla wielu liczy się również "efekt wow", czyli dodatkowa efektowność fotografii. I tutaj właśnie do gry wkraczają nasze obiektywy.

Zasada działania jest bardzo prosta. Obiektywy mocuje się do telefonu za pomocą specjalnych klipsów, nakładając je na "oryginalny" obiektyw, wbudowany w smartfona. Dzięki temu nasze zdjęcia wyglądają nieco inaczej. Obiektywy nie poprawiają co prawda jakości w sensie stricte, ale dają zdjęciu dodatkowy efekt. To jaki on będzie zależy już od samego obiektywu. Najpopularniejsze efekty to:

  • Szeroki kąt - zwiększa "pole widzenia" aparatu i pozwala na robienie szerokich ujęć. Idealny do zdjęć panoramicznych / widokowych.
  • Rybie oko - pozwala na zrobienie zaokrąglonego, delikatnie rozmazanego zdjęcia.
  • Makro - obiektyw stworzony do zdjęć bardzo małych obiektów z bardzo małej odległości.
  • Zoom - obiektyw przeznaczony do robienia zdjęć z dużej odległości. Pozwala zobaczyć szczegóły przy fotografowaniu z daleka.
  • Filtry polaryzacyjne - nakładki na obiektyw, które zmieniają barwy na zdjęciu. W zależności od filtra mogą np. wzmacniać lub osłabiać niektóre kolory albo redukować odbicia światła od powierzchni.

Zwykle obiektywy do telefonów są sprzedawane w zestawach złożonych z kilku takich akcesoriów. Przykładem może być zestaw obiektywów do telefonów Forever, złożony z czterech różnych obiektywów.

Zastosowanie

W świecie Instagrama, Facebooka i innych portali społecznościowych, na których codziennie lądują miliony zdjęć, obiektywy do smartfona, które dodają tym zdjęciom dodatkowego smaczku, są gadżetem wręcz wymarzonym. Powód jest oczywisty: pozwalają wyróżnić się w tłumie, zrobić i wstawić do Internetu zdjęcie inne niż pozostałe. Mniej oklepane, mnie schematyczne i z pewną "wartością dodaną". Na tym jednak ich rola prawdopodobnie się kończy.

Oczywiście wiele zależy tutaj od jakości samych obiektywów. Te tańsze są wyposażone w plastikowe soczewki i należy traktować je raczej jako zabawki lub w najlepszym razie ciekawy "bajer". Droższe, lepsze obiektywy ze szklanymi soczewkami i profesjonalną optyką, których ceny mają trzy cyferki, dają nieco większe możliwości. Wciąż jednak daleko im do jakości obiektywów, w które wyposażony jest sam smartfon, nie mówiąc już o sprzęcie jakim dysponują profesjonalni fotografowie.

Czy obiektyw do telefonu jest dla Ciebie? Jeżeli lubisz robić zdjęcia smartfonem, robisz ich dużo i masz wolne 50 czy 100 złotych na zestaw obiektywów - prawdopodobnie tak. Nie oczekuj jednak, że zestaw taki sprawi, że nagle Twój smartfon przeobrazi się w profesjonalną lustrzankę. Gadżet jak to gadżet - ma przede wszystkim dostarczać zabawy i radości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie