Każdy współczesny samochód jest naszpikowany elektroniką. W wyższych wersjach wyposażenia możemy liczyć na centralny ekran dotykowy, z poziomu którego sterujemy poszczególnymi funkcjami. Wszystkim oczywiście zawiaduje oprogramowanie producenta, które jednocześnie jest najsłabszym ogniwem. Oprogramowanie w samochodzie lubi „wariować”, na przykład się zawiesić. Co można na to poradzić? Oto kilka wskazówek.
Na początek zawsze warto po prostu zresetować system, co najczęściej wymaga dłuższego przytrzymania przycisku uruchamiania ekranu dotykowego. Po chwili na ekranie pojawi się logo producenta, co będzie oznaczać, że system ponownie startuje. Jeśli nie pomogło i oprogramowanie nadal się zawiesza, wolno działa etc., to przejdź do kolejnego punktu.
Twardy reset można wykonać na kilka sposobów. Najłatwiej będzie po prostu wyjąć bezpiecznik odpowiadający za zasilanie ekranu dotykowego. Możesz również iść na całość i odłączyć klemę plusową na akumulatorze, co spowoduje zresetowanie całego komputera.
Jeśli resetowanie systemu nic nie dało, to być może wina tkwi w nieaktualnej wersji oprogramowania. Informacji na ten temat poszukaj na forach internetowych. Jeśli auto jest świeże, to radzimy udać się do autoryzowanej stacji obsługi i poprosić o zaktualizowanie wersji oprogramowania.
Zdarza się, że żadne nieinwazyjne zabiegi nie przynoszą efektów. Może to oznaczać, że ekran dotykowy i obsługujący go moduł są wadliwe. W przypadku auta na gwarancji domagaj się nieodpłatnej wymiany. W przeciwnym razie przygotuj się na spore koszty, które poniesiesz z własnej kieszeni.