Outsourcing oprogramowania – co to znaczy?

Remigisz Szulc
12.05.2021

Trudno byłoby sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez oprogramowania. Wszyscy korzystamy z różnego rodzaju programów, od systemów operacyjnych na komputerach i urządzeniach mobilnych, aż po aplikacje. I choć wiele tego typu narzędzi mamy całkowicie za darmo, to jednak firmy w większości muszą kupować oprogramowanie do celów biznesowych. Chcąc uniknąć związanych z tym wysokich kosztów warto rozważyć outsourcing oprogramowania. Na czym to dokładnie polega?

Wypożycz oprogramowanie na tak długo, jak potrzebujesz

Outsourcing umożliwia korzystanie z oprogramowania bez konieczności zakupu licencji. Udostępnia je dostawca, który najczęściej sam jest producentem oprogramowania lub ma podpisaną umowę z jego właścicielem i pełni funkcję dystrybutora.

Dzięki temu firmy nie muszą ponosić bardzo wysokich kosztów zakupu programów np. do zarządzania magazynem, obsługi biura, klientów, księgowania czy rozliczania delegacji. Takie oprogramowanie potrafi być bardzo drogie, stąd obserwujemy duży wzrost zainteresowania usługą outsourcingu.

Zalety outsourcingu oprogramowania

W ramach tej usługi dostawca oprogramowania przede wszystkim gwarantuje dostarczenie programu oraz pomoc w jego zaimplementowaniu w strukturach przedsiębiorstwa. Dodatkowo zapewnia opiekę techniczną zarówno na etapie instalacji, jak i późniejszego użytkowania. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne rozwiązanie.

Kolejną zaletą jest zagwarantowanie sobie aktualizacji oprogramowania. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi płacić za różnego rodzaju rozszerzenia czy nowe wersje kupionego w przeszłości programu – oczywiście pod warunkiem, że umowa outsourcingu przewiduje wliczenie aktualizacji w koszt abonamentu.

Outsourcing umożliwia również przerzucenie na dostawcę wszystkich obowiązków związanych z ochroną oprogramowania przed np. atakami z zewnątrz. Klient nie musi się tym przejmować i może oczekiwać, że udostępniony mu program jest bezpieczny i nie narazi jego firmy na straty w wyniku działalności cyberprzestępców.

Dla kogo?

Outsourcing oprogramowania jest na pewno bardzo korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą przeznaczyć jednorazowo dużej kwoty na zakup programu. Comiesięczny lub roczny abonament będzie znacznie niższy, a do tego w całości można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie